עקב החשש המיידי מפני פלישה של רוסיה לאוקראינה, שגרירות ארה"ב בקייב פנו למשרד החוץ האמריקני שיאשר לעובדים הלא-חיוניים לעזוב את המדינה בהקדם – כך דווח היום (שבת) ברשת CNN.

על פי הדיווח, דובר משרד החוץ אמר כי "בשלב זה אין לו מה להודיע", והוסיף כי המשרד "עורך תוכנית חירום קפדנית, כפי שאנו עושים תמיד, למקרה שהמצב הביטחוני יתדרדר".

גורם המקורב לממשל האוקראיני אמר לרשת CNN כי ארה"ב הודיעה לאוקראינה כי כבר בשבוע הבא היא תחל בפינוי של משפחות הדיפלומטים מהשגרירות בקייב הבירה. עוד הוסיף אותו גורם כי הנשיא ולדימיר זלנסקי שוחח בנושא עם שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן ואמר לו שפינוי המשפחות הוא צעד מוגזם מצדה של ארה"ב.

חייל אוקראיני סמוך לגבול עם רוסיה (צילום: AP)
חייל אוקראיני סמוך לגבול עם רוסיה | צילום: AP
כוח רוסי (צילום: DELIL SOULEIMAN/AFP, GettyImages)
שיירה של הצבא הרוסי | צילום: DELIL SOULEIMAN/AFP, GettyImages

ברחבי העולם ממשיכים להיערך לאפשרות של מלחמה שתפרוץ בין רוסיה ואוקראינה, ומעריכים כי זה יכול לקרות בכל רגע נתון. אתמול נפגשו אנתוני בלינקן ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב כדי לנסות ולהביא לרגיעה - אך ללא הצלחה. שני הצדדים הודיעו כי הסכימו להמשיך ולפעול לשמירת השלום באזור, אך גם הבהירו כי לא נרשמה כל פריצת דרך בשיחות בין השניים.

אתר החדשות האמריקני בלומברג דיווח הבוקר כי הנשיא ביידן כבר נערך לאפשרות שרוסיה תפתח במלחמה. על פי הדיווח, יבקש הנשיא ביידן מאמיר קטאר להעמיד אספקה חלופית של גז ליבשת אירופה – אם הנשיא הרוסי פוטין יעצור את אספקת הגז הרוסית.

במקביל, שגרירות ארה"ב באוקראינה פרסמה תיעוד של משלוח הסיוע הצבאי הראשון שהגיע הלילה מארה"ב לקייב. המשלוח, במשקל של יותר מ-90 טונות, כולל ככל הנראה ציוד צבאי רב. "המשלוח הזה מדגים את מידת המחויבות של ארה"ב לאוקראינה", נכתב בהודעת השגרירות.