המראות הקשים מהמלחמה באוקראינה לא פסחו על ישראלים שנולדו ברוסיה ועלו לכאן לפני שנים. כמה חברים הקימו יחד חמ"ל מדיה במרכז תל אביב, דרכו הם מצליחים לארגן ולשנע עשרות אוטובוסים מלב הקרבות לגבול הבטוח. כתבנו שמע מהם על מאות האוקראינים שהם הצילו, וגם על החברים ברוסיה שתומכים בפוטין וניתקו איתם קשר. "אם כל אחד יעשה משהו קטן בסוף ייצא משהו גדול", אמרו לנו שם. 

הם הקימו את החמ"ל לפני פחות משבועיים, וכבר הצליחו לגייס כ-200 אלף שקלים, להוציא 20 אוטובוסים ולהעביר קרוב לאלף אוקראינים מאזורי קרבות לגבול עם פולין. משימה זו הפכה לקשה במיוחד לא רק בגלל המלחמה המשתוללת, אלא גם בגלל הקפיצה של מחירי האוטובוסים - מקייב זה יעלה כ-5,000 דולר לאוטובוס, מחרקוב זה יכול להגיע כבר ל-15,000 דולר". 

ישראלים יוצאי רוסיה בחמ"ל ביתי (צילום: חדשות 12)
ישראלים יוצאי רוסיה בחמ"ל ביתי | צילום: חדשות 12

לחלקם עוד יש קרובי משפחה וחברים ברוסיה שאפילו תומכים בנשיא פוטין, סיטואציה שהפכה את הקשר ביניהם ללא אפשרי. "זו פשוט כזאת שטיפת מוח, מה שהולך שם. אנחנו מדברים את אותה השפה, אבל אנחנו לא מבינים אחד את השני". אמר סטס מחברי החמ"ל. רובי, שנמצאת גם היא בדירה התל אביבית ומנסה לעזור סיפרה: "אחרי 40 שנות חברות נאלצתי להיפרד מאחת החברות הכי טובות שלי, כי היא לגמרי תומכת בפוטין ובכל מה שקורה שם".

לגלינה קסמינינה, רוסייה שחיה בישראל בסך הכול שנה, המצב מורכב עוד יותר שכן אמה, אחיה ובנה עוד נמצאים ברוסיה. היא תיארה את הפחד שקיים ברחובות, ואת החשש להביע עמדות שונות מהשלטון: "עוד לפני שהתחילו הפעולות הצבאיות היו מכניסים לכלא אנשים על עבירות חמורות פחות כמו כתיבת פוסטים עם עמדות שונות".