סינגפור הודיעה היום (שני) כי היא עומדת לפתוח שגרירות בישראל, לראשונה מאז כוננו היחסים בין שתי המדינות. שר החוץ יאיר לפיד, שקיבל היום את הבשורה, בירך על המהלך.

ההודעה מגיעה לאחר פגישה בין שר החוץ לפיד לבין עמיתו הסינגפורי ד"ר ויויאן בלאקרישנאן. פתיחת השגרירות תקרה לראשונה, מאז כוננו היחסים בין ישראל לסינגפור בשנת 1965.

"מברך על החלטת ממשלת סינגפור לפתוח שגרירות בישראל לראשונה מאז כוננו היחסים", הכריז לפיד. "הדבר מהווה עדות נוספת ליחסים הטובים והמיוחדים בין המדינות".

מאז ומתמיד הייתה סינגפור ידידה קרובה של ישראל. עם זאת, העובדה שהיא נמצאת ב"שכונה" של מדינות מוסלמיות כמו אינדונזיה - המדינה המוסלמית הגדולה בעולם - מנעה ממנה לפתוח שגרירות, עד עכשיו.

בפברואר 2017, ביקר ראש הממשלה לשעבר נתניהו בסינגפור. במסגרת הביקור הוא הסכים עם עמיתו הסינגפורי על הרחבת הסכמי הסחר ועל חיזוק הקשר הביטחוני בין שתי המדינות. אבל למדינות יש קשרים כבר עשרות שנים – כלכליים וביטחוניים.

הסכם שיתוף פעולה בתחום הבינה המלאכותית עם סינגפור (צילום: משרד החדשנות המדע והטכנולוגיה)
שרת החדשנות חתמה על הסכם שיתוף פעולה בתחום הבינה המלאכותית עם סינגפור | צילום: משרד החדשנות המדע והטכנולוגיה

לשכת המסחר ישראל-סינגפור החלה לפעול כבר בשנת 1990 כתת-לשכה של לשכת המסחר ישראל-אסיה, שהוקמה כבר ב-198. בשנת 1996 נחתם הסכם כלכלי בין המדינות וב-1997 הוקמה קרן דו-לאומית למחקר ופיתוח תעשייתי משותף. סינגפור מייבאת מישראל ציוד טכנולוגי ואילו ישראל מייבאת מסינגפור בעיקר ציוד מחשבים. חברות ישראליות רבות פועלות מסינגפו רבתמיכה ממשלתית מלאה.

עם ההכרזה, חתמה שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה, אורית פרקש הכהן, על הסכם שיתוף פעולה בתחום הבינה המלאכותית עם שר החוץ של סינגפור. ההסכם יכלול שיתופי פעולה ב-AI בתחומים מזון, חקלאות, בריאות, חינוך, קיימות ותחבורה בין המדינות.

"מדובר בהסכם אסטרטגי ראשון מסוגו בתחום הבינה המלאכותית עם מדינה בעלת כלכלה מובילה", מסרה השרה פרקש הכהן. "הסכם ישרת את המשק הישראלי ויאפשר שיתופי פעולה בתחומים פורצי דרך".