ארה"ב שוקלת לחמש את צבא אוקראינה במזל"טים קטלניים מתאבדים, כך ציטטה הלילה (רביעי) רשת NBC שני חברי קונגרס אמריקנים המעורים בפרטים. על פי הדיווח, הנשיא ביידן ידון היום באספקת מזל"טים מתאבדים מסוג Switchlades, הנחשבים לאחד הפיתוחים החדשים והמתקדמים של התעשייה הצבאית בארה"ב. אם יוחלט לאשר את האספקה, יסופקו המזל"טים לצבא אוקראינה כחלק מחבילת הסיוע הבאה שהבית הלבן מתכוון לאשר עוד היום.

סיקור המלחמה באוקראינה ב-N12:

המזל"טים מסוג Switchblades מתחלקים לשני סוגים – 300 ו-600, כאשר הראשון מיועד בעיקר לתקיפת מטרות בני אדם, והאחרון, גדול יותר, מיועד לתקיפת מטרות כבדות יותר – ואף מסוגל להשמיד טנקים. בארה"ב רואים במהלך מסוג זה הזדמנות להשגת רווח כפול: גם חימוש איכותי לצבא אוקראינה במלחמה נגד צבא רוסיה, וגם הזדמנות לבחון את הנשק החדש בסביבה מבצעית.

 

 

"המזל"טים הם פצצות רובוטיות חכמות", אומרים מפתחי הנשק הקטלני, "המצוידות במצלמות, מערכות ניווט מתקדמות וחומרי נפץ יעילים". עוד נמסר כי משגרי המזל"טים יכולים לקבוע מראש נקודה ספציפית לתקיפה, ואפשר להפעיל אותם גם בטווח זמן מיידי בשטח לאחר שהם חגו באוויר עד לרגע המתאים. המזל"ט הגדול יותר, מסוג 600, מסוגל לעוף במשך 40 דקות ברצף ועד למרחק של כ-80 ק"מ. עלותו המוערכת של מזל"ט אחד היא כ-6,000 דולרים.

חימוש צבא אוקראינה במזל"טים מתאבדים מתקדמים עשויה להיות בשורה רעה מאוד לכוחות הצבא הרוסי הנלחמים שם מזה 3 שבועות. צבא אוקראינה זכה בשבועות האחרונים למחמאות רבות על ההתנגדות העזה לצבא הרוסי, העדיף ממנו בהרבה. בין היתר עושה צבא אוקראינה שימוש נרחב במל"טים מתאבדים מתוצרת טורקיה בשם "באירקטאר 2TB", הנחשב לקטלני במיוחד.

 

 

על פי הערכות של גורמי מודיעין בוושינגטון ובלונדון, הצבא הרוסי איבד לפחות 10% מכוחו במהלך הלחימה נגד אוקראינה עד כה. הבוקר טענו במשרד ההגנה האוקראיני כי הצליחו להשמיד 40% מכוחות צבא רוסיה, ובכל מקרה מתרבות ההערכות על כך שהצבא הרוסי מתקשה לעמוד במטרותיו בלחימה.

אחת הסוגיות המאתגרות במיוחד עבור צבא רוסיה, שככל הנראה קשורה בקושי הרב בביצוע המשימות, היא אי-יכולתו לקיים נתיבי אספקה טובים עבור הכוחות הלוחמים בחזית. אם ארה"ב אכן תוציא אל הפועל את תוכניתה לחמש את אוקראינה במזל"טים הקטלניים הללו, עשוי הדבר להוות מכה של ממש על נתיבי האספקה הרוסיים, הרעועים ממילא.

טנקים באוקראינה (צילום: רויטרס)
טנקים באוקראינה | צילום: רויטרס

אם יאושר המהלך לספק את הנשק המתקדם לאוקראינה, יהיה זה ימים בודדים לאחר שסגן שר החוץ הרוסי סרגיי ריבקוב אמר כי כל משלוח נשק מערבי לאוקראינה ייחשב למטרה לגיטימית עבור צבא רוסיה. כזכור, ביום ראשון לפנות בוקר הפציצה רוסיה את המתקן הצבאי ביבוריב שבמערב אוקראינה, סמוך לגבול עם פולין, שם על פי הדיווחים התאמן הצבא המקומי עם מדריכים מארה"ב ויתר מדינות ברית נאט"ו. בתקיפה נהרגו לפחות 35 בני אדם ונפצעו כ-150 נוספים.