צילומי לוויין מהיממה האחרונה (רביעי) חושפים כי לפחות חלק מהכלים שנעו בשיירת כוחות הצבא הרוסי לכיוון הבירה קייב שינו את כיוונם ונעים כעת צפונה. בתמונות של חברת הלוויינים ISI, נראים טנקים ונגמ"שים רוסיים נעים בכיוון ההפוך מעיר הבירה האוקראינית, לאחר ימים ארוכים שבהם דשדשה השיירה ולא הציגה התקדמות של ממש.

סיקור המלחמה באוקראינה ב-N12:

התמונות שפורסמו צולמו הרחק מקייב – במרחק של יותר מ-70 ק"מ מהבירה. הצילומים, יחד עם דיווחים נוספים על התפרקותה של השיירה, עשויים להצביע על שינוי תוכניות מסיבית בצמרת הצבא הרוסי.

כמעט מאז תחילת המלחמה, לפני 3 שבועות, עוקב העולם בדריכות אחר שיירת רכבים צבאיים שבשיאה הגיעה לאורך של כ-60 ק"מ, שנעה לכיוון הבירה קייב. לאחר שהתברר כי השיירה האימתנית מתקשה להתקדם ונעה קילומטרים בודדים מדי יום, מתרבים בימים האחרונים הדיווחים כי היא התפרקה והתפצלה.

כוחות מהשיירה הרוסית נעים צפונה (צילום: ISI)
כוחות מהשיירה הרוסית נעים צפונה | צילום: ISI
כוחות מהשיירה הרוסית נעים צפונה (צילום: ISI)
כוחות מהשיירה הרוסית נעים צפונה | צילום: ISI

ההסברים לקושי בתנועת השיירה לקייב רבים: התנגדות עזה של צבא אוקראינה, כשלים טכניים, היעדר מוטיבציה מצד החיילים הרוסים ובעיקר מה שנראה ככישלונו של צבא רוסיה לייצר מערכת אספקה לוגיסטית רציפה לכוחות הלוחמים בחזית.

למרות האופטימיות הזהירה מגזרת קייב בחזית הצפונית, באזור דרום מערב אוקראינה ניכרות ביממה האחרונה התפתחויות מדאיגות. לאחר שהצבא הרוסי השלים כמעט לחלוטין את השתלטותו על רצועת החוף האוקראינית בים השחור, תוך המשך המצור על עיר הנמל מריופול, מתרבים החששות כי הרוסים נערכים להשלמת המשימה בעיר הנמל הגדולה והחשובה (השלישית בגודלה באוקראינה).

כלי שיט רוסיים בדרך לאודסה (צילום: imagesat intl)
כלי שיט רוסיים בדרך לאודסה | צילום: imagesat intl

צילומי לוויין והערכות מודיעין לגבי הנעשה בים השחור ביממה האחרונה מעידים כי לפחות 14 כלי שיט יצאו מחצי האי קרים לכיוון העיר אודסה, כולל נחתות (כלי שיט המאפשר הנחתת לוחמים על היבשה). כעת נשאלת השאלה אם בכוונת הרוסים לבצע הנחתת כוחות אמפיבית במרחב ולהשלים את כיבוש רצועת החוף. בין כלי השיט שעושים את דרכם מקרים לאזור אודסה גם ספינת מלחמה באורך של 120 מטרים.

הדיווחים הללו קיבלו אתמול בערב חיזוק, לאחר הפצצה רוסית על מרחב העיר אודסה. בימים האחרונים נשמעות אזעקות במרחב, בעיר שעד כה לא הייתה חלק של ממש מהלחימה הקשה בשאר המדינה. בהפצצות הרוסיות אתמול בערב באודסה נפצעו 2 בני אדם. במקביל, עיר הנמל הגדולה נערכת לפלישה – ותמונות ממנה מזכירות את חופי אירופה ערב פלישת בעלות הברית לנורמנדי במלחמת העולם השנייה.

כלי שיט רוסיים בדרך לאודסה
חופי אודסה ערוכים לפלישה אמפיבית

 

 

על רקע מה שנראה ככישלון רוסי להשלים בתוך זמן קצר את כיבוש ערי המפתח הגדולות באוקראינה: הבירה קייב והעיר השנייה בגודלה חרקוב, ניכר כי במוסקווה פועלים בעוצמה גדולה להשלמת כיבוש רצועת החוף האוקראינית בדרום.

על רקע המשך שיחות המשא ומתן בין הצדדים, כולל שיגור מסרים אופטימיים בנוגע להתקדמות במגעים מצד שני הצדדים, סביר שהרוסים נחושים להגיע לדיונים עם הישגים צבאיים של ממש – שעד כה לא זכו בהם. השלמת כיבוש רצועת החוף הדרומית וניתוקה של אוקראינה מהים השחור עשויה בהחלט להיות הקלף הצבאי שפוטין מחפש כדי להגיע לשיחות בעמדת מיקוח טובה.