ניקולאי, חייל גבעתי לשעבר, הצטרף לצבא האוקראיני כדי להילחם ברוסים שהחלו לפלוש לאוקראינה לפני 5 ימים, ומאז מנסים להגיע לבירה קייב - מה שלוקח יותר זמן ממה שצפו במערב. הנחישות והמוטיבציה של האוקראינים להגן על הריבונות של ארצם, מצליחים לבלום לעת עתה, את התקדמות הרוסים. ניקולאי נמצא בזירת הקרב בקייב, משם תיאר מוקדם יותר היום (שני) ל״חמש עם רפי רשף״ מה קורה בשטח. 

״אנחנו כרגע מגינים על מרכז קייב. היה מידע מודיעיני שהם ינסו להשתלט על בניינים ממשלתיים, בפועל הם לא מתקרבים בכלל לקצוות של העיר״, הסביר בקצרה על תפקידו. ״כל הטנקים שלהם נשרפים עוד לפני שהם נכנסים לעיר. אנחנו גם יוצאים לפאתי העיר לראות אם הם מתקרבים, בינתיים הכל בסדר והכל תחת שליטה״. על מצבה של האספקה אמר: ״יש לנו ציוד. למרות שחסר קצת טילי נ״ט (נגד טנקים) מודרניים, אני מאמין שתגיע עוד אספקה ויהיה בסדר״.

ניקולאי סיפר כי הוא מופתע מהתנהלות הצבא הרוסי ״אין להם לא מוטיבציה ולא יכולות. הם לא מקצועיים בכלל, מה שהם עושים נראה כמו בלגן שלם. אין להם מושג לאן הם נוסעים, איפה הם נמצאים, מה המשימות שלהם, פשוט שום דבר״. עוד הוסיף כי הוא בטוח ש״בדיעבד נראה שהם עשו דברים שהם בכלל לא הגיוניים, הם לא מבינים איפה הם״.

לשאלה אם הוא לא מפחד ענה ניקולאי ש״אין פחד, אנחנו צוות שלם כשהרוב כבר נלחמו ברוסים בעבר ואף אחד לא מפחד מהם״. ״היינו מוכנים למות ביום הראשון, כבר היה מודיעין שהם נכנסים עם 2000 צנחנים ואנחנו צריכים להילחם בהם עם כוח של 100 איש - ואף אחד לא ברח״.

בהשוואה למה שהוא מכיר מהיותו לוחם בגבעתי שלחם בעזה אמר כי הלחימה היא שונה וההתמודדות אינה דומה למה שראה בשירותי בצה״ל. לסיכום הדגיש ניקולאי כי הוא מאמין שהם יצליחו להגן על אוקראינה: ״זאת המלחמה האחרונה של פוטין. גם אם נמות - אנחנו כבר ניצחנו אותם״.