ארצות הברית טענה הלילה (שבת) שרוסיה מתכננת מבצע "דגל כוזב" במטרה להצדיק פלישה רוסית לאוקראינה. בבית הלבן מסרו שרוסיה כבר שתלה גורמים עוינים באוקראינה כדי לקדם פעולה חשאית בחודש הקרוב, במטרה לפגוע בכוחות רוסיים, להטיל את האחריות על אוקראינה ועקב כך לספק צידוק לפלישה. ברוסיה הגיבו: "האשמות לא מבוססות לחלוטין".

"יש לנו אינפורמציה שרוסיה כבר מיקמה קבוצת סוכנים כדי לבצע מבצע "דגל כוזב" במזרח אוקראינה. הסוכנים הרוסים מיומנים בלוחמה בשטח בנוי וישתמשו בחומרי נפץ כדי לתקוף כוחות רוסים במדינה", אמרה ג'ן פסקי, דוברת הבית הלבן. גם דובר הפנטגון טען שמדובר במבצע שנועד לספק לרוסיה את התירוץ לפלישה.

חייל אוקראיני סמוך לגבול עם רוסיה (צילום: AP)
כוחות רבים מתקבצים סביב הגבול המתוח, אילוסטרציה | צילום: AP

ההאשמות החמורות מגיעות לאחר מתקפת סייבר רחבת היקף על אתרים ממשלתיים באוקראינה ולצד דיווחים על תזוזת כוחות רוסית משמעותית מערבה לכיוון אוקראינה. בהודעה שפרסמו ההאקרים באתר משרד החוץ האוקראיני נכתב: "אוקראינים! כל האינפורמציה שלכם הפכה לפומבית, תפחדו ותצפו לגרוע מכל. זה עבר, ההווה והעתיד שלכם".

בשבוע שעבר התנהל משא ומתן כושל בין המעצמות במטרה ליישב את המצב. רוסיה ריכזה עד כה כ-100 אלף חיילים סמוך לגבול עם אוקראינה, בטענה שהמשבר כולו נובע מאיום צבאי מצד אוקראינה, אך ללא הוכחות.