ספק אם השחקן והקומיקאי, אפילו התסריטאי ולודימיר זלנסקי היה חושב על תרחיש קיצוני כל-כך, בו מדינתו נלחמת על הישרדותה – תחת נשיאותו. זלנסקי, בן 44, אוקראיני יהודי, השתתף בצעירותו בתחרויות סטנדאפ של הגוש הפוסט סובייטי.

ההצלחה הייתה כל-כך גדולה, עד שהפך את התחביב לתוכנית טלוויזיה אהודה, ובלא מעט מהמערכונים הוא גילם דמות של יהודי – על שלל הסטריאוטיפים הנלווים לכך.

לפני שבע שנים, ממש כשהיה בשיא הפופלאריות שלו,  גילם בסדרת הטלויזיה "משרת העם" מורה להיסטוריה שהופך במפתיע לנשיא אוקראינה, לאחר ששיעור בו קיטר על מצב הפוליטיקה במדינה הפך ויראלי בעזרת תלמידיו. במשך שלוש עונות גילם זלנסקי את דמות הנשיא והסדרה הפכה  לסיפור הצלחה.

ולדימיר זלנסקי, "רוקדים עם כוכבים" (צילום: 1+1, צילום מסך)
זלנסקי ב"רוקדים עם כוכבים" באוקראינה | צילום: 1+1, צילום מסך

גם בישראל צמחה לו עדת מעריצים, זלנסקי כבן להורים יהודיים שמר על קשר עם הארץ והגיע להופעות ולביקורים פרטיים. ואז, בשלושים ואחד בדצמבר 2018 , ערב נובי גוד, הוא הטיל את הפצצה – והכריז שהוא מתמודד לנשיאות. רבים חשבו אז שמדובר בעוד בדיחה – אבל הוא היה רציני לגמרי. הוא ניצל את עוקביו הרבים ברשתות כדי לכוון לצעירים האוקראינים, שמאסו בשחיתות ובכלכלה המקרטעת.

באפריל 2019 הוא ניצח בבחירות ברוב גורף, וכניסתו לתפקיד לפני שלוש שנים לוותה בלא מעט ביקורת על חוסר ניסיונו. אך  בימים אלו הוא מנהל משבר שרק מעט ראשי מדינות ותיקים ומנוסים  נאלצו להתמודד איתו. בעוד פוטין סימן את זלנסקי כיעד מספר אחת, הוא שמכנה עצמו משרת העם, לא נוטש גם אם יהיה נשיא של כהונה אחת.