בדרך למלחמה? בזמן שמנהיגי העולם דנים ונערכים לקראת פלישה רוסית לאוקראינה, הצבא הרוסי ערך היום (שבת) תרגיל בטילים בליסטיים בעלי יכולת לשאת ראשי נפץ גרעיניים – לעיניהם הצופות של הנשיא ולדימיר פוטין ונשיא בלארוס אלכסנדר לוקשנקו. במקביל, נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי אמר לסגנית נשיא ארצות הברית, קמילה האריס, כי ארצו מחפשת שלום. בעולם החשש גובר, ובגרמניה הצטרפו למדינות רבות וקראו לאזרחים שלהם לעזוב את אוקראינה: "עימות צבאי אפשרי בכל עת".

סיקור המתיחות בין רוסיה לאוקראינה ב-N12:

ביידן העריך: רוסיה תפלוש בימים הקרובים

הבדלנים מאשימים: אוקראינה יורה לעבר אזרחים

בצל המשבר, רוסיה גירשה את סגן שגריר ארה"ב

הנשיא האוקראיני קיים היום שיחה עם סגנית נשיא ארה"ב במינכן. בשיחה אמר זלנסקי כי ארצו מחפשת שלום, זאת לאחר שהנשיא ג'ו ביידן הזהיר שרוסיה עלולה לפלוש בימים הקרובים. הנשיא האוקראיני הוסיף כי הוא מחפש תמיכה אמריקנית לצבא שלו. אחרי השיחה, זלנסקי עלה לנאום בוועידת מינכן והתקבל במחיאות כפיים. הנשיא האוקראיני אמר כי תלמידי בית ספר יכולים להיות מטרות, לדבריו "הם לא צריכים ללמוד מתמטיקה כדי לדעת מי תוקף אותם".

צבא רוסיה עורך תרגיל בטילים בליסטיים עם ראשי נפץ גרעיניים (צילום: רויטרס)
צבא רוסיה עורך תרגיל בטילים בליסטיים עם ראשי נפץ גרעיניים | צילום: רויטרס

הנשיא גם מתח ביקורת על נאט"ו, ואמר כי "למה לא צורפנו עד כה לברית הזו? הדלת פתוחה לכולם, האם יש חברות שלא רוצות אותנו? אוקראינה תגן על עצמה". הוא פנה לבעלות הברית והוסיף כי מאוחר מידי להטיל סנקציות לאחר תחילת ההפצצות.

למרות האזהרה של ביידן, זלנסקי בחר להתחמק משאלה בנושא במהלך המפגש עם האריס. כאשר נשיא אוקראינה נשאל אם הוא שותף להערכה של ביידן, שפוטין יתקוף בימים הקרובים, זלנסקי פנה להאריס ואמר לה "נעים להכיר אותך" ואז הודה לביידן ולה על התמיכה באוקראינה.

בינתיים בעולם ממשיכים לחשוש, בגרמניה ובצרפת הצטרפו למדינות רבות, וקראו לאזרחים שלהם לעזוב בהקדם האפשרי את אוקראינה. "מבקשים מאזרחים גרמנים לעזוב", נמסר ממשרד החוץ הגרמני. "עימות צבאי אפשרי בכל עת".

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא בלארוס אלכסנדר לוקש (צילום: רויטרס)
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא בלארוס אלכסנדר לוקשנקו, ארכיון | צילום: רויטרס

עוד לפני שקראה לאזרחים שלה לחזור, קנצלר גרמניה אולף שולץ אמר כי השלום באירופה יכול להישמר רק אם הגבולות יתקבלו כפי שהם. "פריסת הכוחות לאורך הגבול האוקראיני ברורה, כמו גם בשטחה של רוסיה, כמו גם בבלארוס והכוחות שנרתמו בים", אמר. "כל היכולות לתוקפנות צבאית נגד אוקראינה ברורות וזו נותרה עובדה. הדיפלומטיה לא תיכשל בגללנו - עד כמה שצריך דיפלומטיה, זו השאיפה".

בצל הדברים של זלנסקי, הצבא הרוסי ערך היום תרגיל בטילים בליסטיים בעלי יכולת לשאת ראשי נפץ גרעיניים. התרגיל, לדברי כמה משקיפים, נועד לשלוח מסר לנאט"ו. עוד נכתב כי התרגיל כלל גם את חיל האוויר, יחידות המחוז הצבאי הדרומי, הצי הצפוני והצי בים השחור. במשרד ההגנה הרוסי טענו כי התרגילים תוכננו כבר לפני זמן מה. בפירוט ההודעה על התרגיל נכתב כי הטילים שוגרו ללא ראשי נפץ גרעיני.

בינתיים ממשיכים לצאת דיווחים על תקריות משני הצדדים. הצבא האוקראיני מסר כי הבדלנים הגיעו למזרח אוקראינה כדי לעשות פרובוקציות יחד עם הכוחות הרוסיים. "מטרת הפרובוקציות הללו תהיה, כמובן, להאשים את אוקראינה בהסלמה נוספת", נמסר מהצבא האוקראיני. עם זאת, רוסיה מכחישה שתכננה לתקוף את אוקראינה.

מנגד, בסוכנות הידיעות הרוסית מדווחים כי טיל פגע בבניין באזור רוסטוב, סמוך לגבול עם אוקראינה. על פי הדיווח בסוכנות הידיעות, לא היו נפגעים מפגיעת הטיל.

בעקבות הערכת מצב שהתקיימה היום במשרד החוץ ושורה של שיחות שקיים מנכ"ל משרד החוץ עם גורמים רלוונטיים בכנס מינכן והאירועים במזרח אוקראינה, משרד החוץ שב וקורא לאזרחי ישראל הנמצאים באוקראינה לעזוב מייד את המדינה. "התלקחות באוקראינה עלולה להיות מהירה וקשה", נמסר. "על מנת לסייע לאזרחים ישראלים, החליט משרד החוץ להשאיר את השגריר מיכאל ברודצקי ואת צוות השגרירות בקייב לעת עתה ולפתוח מחר באופן חריג את המחלקה הקונסולרית בשגרירות, על מנת לספק מסמכי נסיעה לאזרחים הזקוקים לכך".

נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי בסיור צבאי (צילום: EVGENIYA MAKSYMOVA/AFP/GettyImages)
נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי, ארכיון | צילום: EVGENIYA MAKSYMOVA/AFP/GettyImages

עוד נמסר כי "במשרד החוץ עוקבים אחרי ההתפתחויות וגם אחרי ההחלטות של ארה"ב ובריטניה לפנות את שגרירויותיהן בקייב, ולעבור לעיר לבוב. זאת, במטרה לשמור על חיי שליחיה של מדינת ישראל באוקראינה תוך מתן מענה לאזרחים הישראלים".

בתוך כך, בסוכנות הידיעות הרוסית RIA דיווחו הבוקר כי כוחות אוקראיניים ירו במשך 50 דקות לעבר שטחי אוכלוסייה במחוז דונייצק הבדלני באמצעות נשק בקליבר 82 מ"מ. הבדלנים הפרו-רוסיים מאשימים את אוקראינה בירי מרגמות, טילים ומקלעים נגד אזרחים והכריזו על גיוס כללי כדי "להגן על דונבאס ועל כל הרוסים". מנגד, צבא אוקראינה הודיע כי קצין בדרגת סרן וחייל נוסף נהרגו היום כתוצאה מהפגזות של הבדלנים. עוד 4 חיילים נוספים נפצעו. זמן קצר לאחר מכן החלו להתקבל דיווחים על הדי פיצוצים במזרח המדינה.

יותר מ-6,000 אזרחים, מהם יותר מ-2,000 ילדים, פונו ממחוז דונייצק שבשליטת הבדלנים הפרו-רוסיים, זאת לאחר שהודיעו אתמול כי הם החלו בפינוי האוכלוסייה מחשש למתקפה אוקראינית – כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית טאסס.