דרמה בלב ים: סרטון שפורסם ברשתות החברתיות במהלך סוף השבוע מספק הצצה לרגע יוצא דופן שהתרחש ב-24 בינואר בים סין הדרומי. בסרטון שפורסם גם ברשת החדשות האמריקנית CNN נראה חמקן מסוג F-35C, מטוס הקרב החדש ביותר בצי האמריקני, מתלקח בלהבות אחרי שלא הצליח לנחות בבטחה על גבי נושאת מטוסים.

בזמן שמטוס הקרב בשווי 100 מיליון דולר מתקרב אל כלי השיט, ניתן לשמוע את הצוות צועק Wave off, wave" off" – כשהכוונה היא להפסיק את ניסיון הנחיתה, להאיץ ולנסות להמריא כדי לנחות מחדש. אלא שהאזהרה הגיעה מאוחר מדי אל הטייס, והוא לא הצליח למנוע את ההתרסקות. שבעה בני אדם נפצעו בתאונה – בהם הטייס שנפלט מהמטוס בנוהל חירום ו-6 אנשי צוות שהיו על הסיפון.

בצי האמריקני אישרו שהסרטון מקורי

"זה ממש ממש מפחיד, נראה שהטייס איבד שליטה", אמר ל-CNN פיטר לייטון, קצין לשעבר בחיל האוויר המלכותי האוסטרלי. לדבריו, מההתרסקות נראה כי המטוס לא עשה שימוש במערכת נחיתה אוטומטית שתפקידה לסייע לטייס.

מטוס חמקן אמריקני מתרסק על נושאת מטוסים (צילום: cnn)
החמקן בדרך לנושאת המטוסים | צילום: cnn

התיעוד הדרמטי התפרסם ברשתות החברתיות אחרי שהודלף ככל הנראה ללא אישור. בצי האמריקני אישרו ל-CNN שמדובר בסרטון אותנטי, אך עדיין לא התייחסו באופן מפורט לנסיבות שהובילו לתאונה. המטוס עדיין לא נמשה מהמים, ובצי האמריקני מעריכים שזו תהיה פעולה מורכבת. אחד התרחישים שמהם חוששים האמריקנים הוא שאמצעים טכנולוגיים סודיים שמותקנים במטוס יגיעו לידיה של סין.

בחיל האוויר הישראלי משתמשים ב-F-35I, הגירסה המקומית של החמקן מתוצרת לוקהיד מרטין שזכתה לכינוי "אדיר". עם זאת, מדובר בדגם שונה מזה שנראה בסרטון, והוא אינו מיועד לנחיתה על גבי נושאות מטוסים.