תחת הכותרת "קשיי החיים": הצילום שזכה בפרס תמונת השנה לשנת 2021 בתחרות הבין-לאומית "סיינה" מציג אב סורי בשם מונזיר, שאיבד את רגלו הימנית בהפצצה באידליב שבסוריה, כשהוא מחזיק את בנו מוסטפה שנולד ללא גפיים. בתמונה שצולמה בחבל הטאי הטורקי ניתן לראות את מונזיר מניח את רגלו על קב תוך כדי שהוא מרים את בנו, שמחייך לעברו, באוויר.

הצילום מנסה להמחיש את סיפורה של משפחה סורית בימים של מלחמת אזרחים עקובה מדם. לאחר שנמלטו מאידליב, בני המשפחה עברו להתגורר בדרום טורקיה בסמוך לגבול הסורי וניסו להשיג תותבות עבור מוסטפה. הילד הצעיר נולד עם תסמונת מולדת נדירה בשם טטרה-אמיליה, המתאפיינת בהיעדר כל ארבעת הגפיים.

"ההפרעה המולדת נגרמה לו כתוצאה מהתרופות שאימו נאלצה ליטול כשהחלימה מגז עצבים ששוחרר לעברה במהלך המלחמה בסוריה", נכתב באתר האינטרנט של תחרות סיינה. בוושינגטון פוסט צוטטה האם כשהסבירה על התמונה שהגיעה לעולם: "במשך שנים ניסינו להשמיע את קולותינו עבור כל מי שיקשיב ויוכל לעזור בטיפול של הבן שלנו. היינו נותנים הכול כדי לתת לו חיים טובים יותר".

מהמט אסלן, הצלם הטורקי שאחראי לתיעוד, פגש לראשונה את המשפחה בחנות שבה התגוררה בדרום טורקיה. התמונה שצילם ריגשה אנשים רבים ברחבי העולם באמצעות המסר העוצמתי שהיא מעבירה. מנהל הלשכה בוושינגטון של סוכנות הידיעות הטורקית אנאדולו צייץ כי זה "צילום אחד שמספר הכול על סוריה".

"מקווה שזה יעזור להקל על היחס לפליטים בטורקיה"

בריאיון לוושינגטון פוסט סיפר אסלן כי היה לו חשוב להסב את תשומת הלב העולמית למשבר הפליטים. "אני מקווה שהתצלום ידגיש את המסע של המשפחה בשביל מוסטפה וגם יעזור להקל על התגובות בטורקיה נגד המהגרים הפליטים".

הצלם סיפר כי מונזיר איבד את רגלו הימנית בהפצצה בעת ששהה בשוק בסוריה. אשתו, שהייתה בהריון, שאפה גז עצבים בעקבות הפצצה, ונאלצה ליטול תרופות שפגעו בהריון וגרמו לכך שמוסטפה נולד ללא ידיים ורגליים. בהמשך, המשפחה עזבה את ביתם באידליב שבצפון-מערב סוריה ועברה להתגורר בחנות שגבול טורקיה. המשפחה אומנם ברחה מהתופת, אך המאבק עוד לא הסתיים ואביו של מוסטפה, מונזיר, ממשיך לנדוד ממקום למקום עד שיימצא לבנו רגליים תותבות.