המתיחות בין טהרן לדמשק עולה שלב? הדיווח שפורסם אתמול (רביעי) ברשת אל-ערביה הסעודית, שלפיו משטרו של בשאר אל-אסד עומד מאחורי הדחת מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה בסוריה - מתיישב עם ההערכות שנשמעות לאחרונה בישראל על המתיחות בציר טהרן-דמשק, לנוכח המאמצים של אירן לחזק את ההתבססות בסוריה. ברקע נמשכת הפעילות של ישראל לסיכול הברחות הנשק, על פי דיווחים זרים - לצד החיבוק שמעניק העולם הערבי לאסד. מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה מאיים על ישראל: "אם תתעסקי עם אירן - תקרבי את השמדתך".

נראה כי בתקופה האחרונה ישראל עושה ככל העולה על רוחה בסוריה ומאותתת שהיא לא תהסס להמשיך לפעול נגד כל פעילות אירנית, שהרי זו פוגעת בריבונות הסורית. ואכן, על פי מקורות זרים - רק בחודש האחרון היו 7 תקיפות ישראלית במדינה. מדובר בפעילות ישראלית מואצת שנועדה לדחוק את האירנים ופעילות ייצור הטילים שלהם, תוך הצבת מערכות נ"מ ומל"טים מתאבדים במדינה השכנה.

האיש שמכשיר מילציות בסוריה בשביל אירן

ערוץ אל-חורה האמריקני דיווח כי הלבנוני עלי עסאף, שהצטרף בעבר לשורות חיזבאללה, פועל כעת עבור כוח קודס של משמרות המהפכה בסוריה. המטרה - להכשיר מיליציות וכוחות בעלי יכולות רקטיות בתדמור, חלב ודמשק כדי להפעיל אותם בישראל בעת הצורך.

העולם הערבי מחבק את סוריה על חשבון אירן

בתוך כך, שר החוץ של איחוד האמירויות עבדאללה בן זאיד, האיש שחתם על הסכם הנורמליזציה עם ישראל, הגיע ביום שלישי לביקור בדמשק - לראשונה זה עשור. בן זאיד נפגש עם הנשיא אסד - צעד יוצא דופן שמעיד על ההתקרבות של מדינות ערב אל סוריה בתקופה האחרונה, ובהן איחוד האמירויות, מצרים וירדן. הן למעשה בוחרות לחבק אותה, בניסיון להשיב אותה אל חיקו החם של העולם הערבי על חשבון אירן.

 

אסד ובן זאיד
אסד ובן זאיד

על פי הדיווח בתקשורת הסעודית, גורמים בכירים במשטר אסד פעלו כדי להדיח את הבכיר האירני מוסטפא ג'ואד ע'פארי, משום שבארמון הנשיאות הסורי לא היו שבעי רצון מפעולותיו במדינה. בין היתר, ע'פארי הואשם בידי הגורמים בהפרת הריבונות הסורית ובכך ש"כמעט הוביל לכניסת סוריה למלחמה אזורית".

רק בימים האחרונים תועד הגנרל האירני בסיבוב פרידה ברחבי סוריה, שבמהלכו נפגש עם חיילי ומפקדי הכוחות הפרו-אירניים במדינה. מדוע? הסיבה לעזיבה שלו לא ברורה. באל-ערביה נטען כי הוא הסתכסך עם משטר אסד בעקבות השחיתות הכלכלית, וכן בגלל הניסיון להצית את החזית של ארה"ב מול סוריה. נדגיש כי לדיווח אין אישור ממקור אחר.

הבכיר האירני שדווח שאסד פעל להדיחו
הבכיר האירני שדווח שאסד פעל להדיחו