לאחר שחרור בני הזוג נטלי ומורדי אוקנין מהכלא הטורקי, הולכים ומתבררים פרטי ה"עסקה" שהובילה לפתרון המשבר. אומנם ישראל לא העניקה לטורקיה תמורה במובן הקלאסי, אך הייתה מחווה מדינית שמי שדרש אותה הוא הנשיא ארדואן בעצמו.

ארדואן רצה הכרת תודה בכתב ובעל פה מההנהגה הישראלית, בתמורה להתערבותו לטובת שחרור השניים, שנעצרו לאחר שצילמו במהלך טיול את אחד מבתיו באיסטנבול. היה לו חשוב בעיקר לקבל שיחת טלפון מראש הממשלה בנט ומהנשיא הרצוג. השיחה עם בנט הייתה הראשונה שניהלו נשיא טורקיה וראש ממשלה ישראלי מאז שנת 2013.

ארדואן העלה את הדרישה כבר ביום שלישי, לפני שיצא לדרך מהלך השחרור. ואכן, ישראל פרסמה הודעה של הכרת תודה ולאחר מכן התנהלה שיחה בין בנט לארדואן, שמבחינת ראש הממשלה הישראלי הייתה רק שיחת נימוסין.

נשיא טורקיה ובני הזוג אוקנין (צילום: מתוך "עובדה", באדיבות ספורט 1)
צילום: מתוך "עובדה", באדיבות ספורט 1

במהלך השיחה בנט הודה לארדואן על המהלך ההומינטרי והנשיא הטורקי הבהיר כי "העובדה שיש ילד בן 5 עם צרכים מיוחדים שצריך את אימא שלו, סייעה לשחרור", בהתייחס לבנה של נטלי, אופק.

בנוסף, אמש התפרסמו פרטים נוספים על האופן שבו בני הזוג נעצרו והסיבה לכך. השניים נעצרו במסעדה, אך לא בגלל מלצרית שקראה לשירותי הביטחון כפי שדווח עד כה, אלא לאחר שהתמונה שהשניים צילמו, שבה הקיפו בעיגול את ביתו של ארדואן באיסטנבול, נקלטה במצלמות האבטחה. כאשר אנשי הביטחון הטורקים הגיעו למסעדה הם ניגשו לבני הזוג וביקשו לראות מה יש בוואטסאפ שלהם. ההבנה היא כי הרגישות הרבה של הטורקים נבעה מהעובדה שלא מדובר בארמונו הרשמי, אלא באחד מבתיו הפרטיים הרבים, שטורקי מן המניין לא אמור לדעת את מיקומם.