היו במעקב במשך שנה: רשת של 15 סוכני מוסד נעצרה על ידי המודיעין הטורקי - כך פרסם היום (חמישי) עיתון "סבאח" הטורקי. על פי הדיווח, הם ריגלו אחרי מתנגדי ישראל במדינה, אזרחי טורקיה וזרים. הם נעצרו ב-7 באוקטובר בתום מבצע סודי של המודיעין הטורקי (MIT) שנערך במשך שנה.

על פי הדיווח, אנשי המודיעין הטורקי עקבו אחרי פעילי המוסד, כולם ממוצא ערבי וחלקם אף בעלי אזרחות טורקית, לאורך שנה שלמה וגילו כי הסוכנים העבירו אינפורמציה חשובה מאוד לצד הישראלי. הסוכנים פעלו בקבוצות של 3 אנשים בכמה מחוזות בטורקיה. על פי החשיפה בעיתון הטורקי - אחת הקבוצות של הפעילים נפגשה בחו"ל עם קציני השטח של המוסד. בפגישות האלה התקבלו מידע ומסמכים החשובים למדינת ישראל.

מעצר פעילי המוסד בטורקיה
מעצר פעילי המוסד בטורקיה, מתוך התקשורת במדינה

עוד עולה כי הסוכנים העבירו מידע פרטי על סטודנטים, חלקם אזרחים טורקי וחלקם זרים, למוסד בתמורה לכסף. אחד הסוכנים, שתמונתו ושמו נחשפו, מוגדר כאחד האנשים החשובים של פעילי המוסד בטורקיה. הוא עקב אחרי אילו מתקנים מספקת טורקיה לפלסטינים מתנגדי ישראל ותפקד כשליח להעברת הכספים בין הפעילים למוסד. בדיווח נכתב כי הוא נכנס לטורקיה כבר בשנת 2015 ואף דווח כנעדר ביוני האחרון.

העיתון הטורקי חשף גם את שיטת העברת הכספים שבוצעה בין הפעילים שנתפסו למוסד. בין היתר, נעשה שימוש בביטקוין לתשלום והעברות בוצעו מנקודות כגון משרדי העברות, חנויות תכשיטים ושווקים שיכולים לבצע העברות כספים לחו"ל.

סוכני המוסד שנעצרו בטורקיה (צילום: עיתון "סאבח" הטורקי)
סוכני המוסד שנעצרו, לפי התקשורת הטורקית | צילום: עיתון "סאבח" הטורקי

המודיעין הטורקי גילה כי הסוכנים קיימו גם פגישות פנים אל פנים עם גורמי המוסד בחו"ל. בפגישות הועברו הנחיות לפעילים והם התקיימו במדינות זרות, כדי להקשות לעקוב אחריהם. עוד עולה כי רשת הריגול פגשו את אנשי המוסד בעיקר בזאגרב שבקרואטיה, בבוקרשט שברומניה, בציריך שבשוויץ ובבירת קניה ניירובי.

מעצר פעילי המוסד בטורקיה
תיעוד ממעצר פעילי המוסד בתקשורת הטורקית