משטר אסד עומד מאחורי הדחת מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה בסוריה – כך דווח היום (רביעי) ברשת אל ערביה הסעודית. לפי הדיווח, גורמים בכירים במשטר אסד פעלו להדיח את הבכיר האירני, מוסטפה ג'וואד ר'פארי, משום שבארמון הנשיאות הסורי לא היו מרוצים מפעולותיו במדינה. בין היתר, ר'פארי הואשם על ידי הגורמים בהפרת הריבונות הסורית ובכך ש"כמעט הוביל לכניסת סוריה למלחמה אזורית".

ברשת אל ערביה ועיתון אל-חדת', שאינם מקורבים למשטר אסד, דיווחו כי ר'פארי ביצע בניגוד להנחיות מספר פעילויות נגד ארצות הברית וישראל, שלפי הגורמים שצוטטו בדיווח, "כמעט הובילו לכניסת סוריה למלחמה אזורית לא רצויה, לרבות תקיפת מטרות אמריקניות בסוריה ב-20 באוקטובר על ידי מיליציות הנתמכות על ידי אירן".

עוד נמסר בדיווח כי ר'פארי ביצע עבירות מס והברחת סחורות לסוריה במטרה ליצור "שוק שחור" במדינה. לפי הגורמים המקורבים למשטר, "הכוחות האירניים בסוריה ניצלו שוב ושוב את משאבי הטבע הסורים למען האינטרסים שלהם". הדחת הבכיר האירני, לפי הדיווח, היא חלק ממגמה רחבה יותר של היחלשות בקשר בין האירנים לסורים.

מיליציות בסוריה (צילום: Martyn Aim, gettyimages)
מתיחות בסוריה? לוחמים במיליציות האירניות במדינה | צילום: Martyn Aim, gettyimages

הדיווח הסעודי הנוכחי מגיע יום לאחר תקיפת מפעל לייצור טילים סמוך לעיר חומס שיוחסה לישראל. המפעל, שככל הנראה הוקם בסיוע אירני, הותקף כבר בעבר כמו מפעלים סמוכים. לצד הפיצוצים שנשמעו בעיר חומס, גם בעיר החוף טרטוס נשמעו פיצוצים באופן חריג ומדיווח של עיתון אל-חדת' הסעודי עולה כי קולות הפיצוץ בעיר טרטוס הם תוצאה של תקיפה נוספת – הפעם של מערכת הגנה אווירית אירנית שיועדה לחיזבאללה.

בתקופה האחרונה ניתן לזהות עלייה במספר התקיפות המיוחסות לישראל בסוריה, ורק בשבועיים וחצי האחרונים התבצעו 7 תקיפות כאלה. מדובר בפעילות ישראלית מואצת לדחוק את האירנים ופעילות ייצור הטילים שלהם, לצד הצבת מערכות נ"מ ומל"טים מתאבדים במדינה השכנה.