ניסיון הפיכה בסודן: כוחות צבאיים בסודן פשטו היום (שני) על ביתו של ראש הממשלה עבדאללה חמדוכ ועצרו אותו, כך על פי דיווחים ברשת הטלוויזיה "אל חדת". שעות לאחר הפשיטה, ראש המועצה הריבונית בסודן, עבד אל-פתאח אל-בורהאן, הודיע שכוחות הצבא ימנו ממשלה נבחרת עד מועד הבחירות ב-2023. בעקבות ההתפתחויות: נמל התעופה בעיר הבירה חרטום נסגר, עוצר הוכרז בעיר. 

אל בורהאן הכריז גם על מצב חירום במדינה ואמר כי ההתרחשויות במדינה מאיימות על עתידה. במקביל להשתלטות כוחות הצבא על בית רה"מ, כוחות השתלטו גם על ביתו של יועץ התקשורת של ראש הממשלה חמדוכ ועצר אותו, כך מסרו גורמים מקומיים לסוכנות הידיעות רויטרס. על פי הפרסום ב"אל חדת", כמה מחברי ההנהגה האזרחית בסודן נעצרו על ידי כוחות הצבא. מדובר ברוב מחברי מועצת השרים של סודן ומספר רב של מנהיגי המפלגות שתומכות בממשלה.

אזרחים מוחים בסודן (צילום: reuters)
אזרחים מוחים בסודן | צילום: reuters

קבוצה בולטת בהנהגה המדינית קראה לציבור לצאת לרחובות ולהתנגד להפיכה צבאית. "אנו קוראים להמונים לצאת לרחובות ולכבוש אותם", נמסר מאותה קבוצה. "יש לסגור את כל הכבישים במחסומים, לערוך שביתה כללית ולהשתמש באי ציות אזרחי".

צבא סודן בבירה ח'רטום (צילום: reuters)
צבא סודן בבירה חרטום, ארכיון | צילום: reuters

ראש ממשלת סודן עצמו קרא לאזרחים לצאת לרחובות כדי למחות נגד ניסיון ההפיכה. כוחות הצבא שלכדו את חמדוכ לחצו עליו להוציא הצהרת תמיכה בהם, ממקום המעצר שבו הוחזק. 

בתוך כך, על פי עדים להתרחשויות בסודן וגם על פי כמה דיווחים בתקשורת המקומית – שירותי האינטרנט הופסקו בעיר הבירה חרטום. לפי העדויות מהמקום, כוחות חמושים של צבא סודן נמצאים כל העת בחרטום, וישנן הגבלות על האזרחים במקום.

ממשרד ההסברה הסודני נמסר שכוחות הצבא ניתקו גם את הטלפונים הניידים וסגרו גשרים בבירה. לדברי התקשורת המקומית, כוחות הביטחון הקיפו את בניין הטלוויזיה והרדיו באום-דורמן.

השליח המיוחד של ארצות הברית לאפריקה, ג'פרי פלטטמן, הביע הבוקר את הבהלה שחווה ארצות הברית בשל הדיווחים על ניסיון ההפיכה הצבאית בסודן. בחשבון הטוויטר הרשמי של הלשכה לענייני אפריקה במשרד החוץ האמריקני, הזהיר פלטמן שהשתלטות צבאית תסתור את ההכזרה החוקתית של סודן, ותסכן את הסיוע האמריקני למדינה.