"המכה הקשה ביותר מאז לכידת פבלו אסקובר בשנות ה-90": כוחות הביטחון בקולומביה עצרו הלילה (ראשון) את מנהיג קרטל הסמים החזק ביותר במדינה, דאירו אנטוניו אוסוגה, הידוע בעיקר בכינויו "אוטונייל". אוטונייל עמד בראש קרטל הסמים דל גולפו, ונלכד במבצע משולב של כוחות הביטחון הקולומביאניים, בשיתוף מאות שוטרים וחיילים, באחוזתו שבג'ונגלים במדינה הדרום אמריקנית.

אוטונייל נעצר לאחר שפרסים גדולים הוצעו על ראשו: בקולומביה הוצב פרס בגובה 3 מיליארד פזו (800 אלף דולר) על כל מידע שיוביל למעצרו, ואילו ארה"ב הציבה פרס בגובה 5 מיליון דולר על מידע דומה. נשיא קולומביה איוואן דוקה הביע את שביעות רצונו מהפעולה המוצלחת והודיע לאומה: "זוהי המכה הקשה ביותר שהנחתנו על סחר הסמים במדינה במאה הנוכחית. זה משתווה רק ללכידתו ונפילתו של פבלו אסקובר בשנות ה-90".

קורות חייו של אוטונייל מגוונות ועשירות – ובעוד שבתחילת דרכו היה לוחם גרילה של ארגוני שמאל פוליטיים, הפך בהמשך לשכיר חרב במלחמות הקרטלים העקובות מדם במדינה, עד שבשנים האחרונות, בשנות ה-50 לחייו, הפך למנהיג קרטל הסמים דל גולפו – שהפך לאיטו לקרטל הגדול והדומיננטי ביותר. לכנופייה המסוכנת יש כ-1,200 חיילים חמושים, מרביתם לוחמי מיליציות ימניות לשעבר, והם נוכחים בלפחות 10 מתוך 32 המחוזות בקולומביה.

סוחר הסמים הקולומביאני "אוטוניאל" (צילום: reuters)
סוחר הסמים הקולומביאני "אוטוניאל" אחרי לכידתו | צילום: reuters

הרשויות הקולומביאניות הבהירו שהמבצע ללכידתו יצא אל הפועל בעזרת מודיעין מדויק שהתקבל מארה"ב ובריטניה, ובשיתוף פעולה של יותר מ-500 אנשי ביטחון – כולל מיחידות העילית של הצבא המקומי. לפי הדיווחים, בית המסתור של אוטונייל בג'ונגלים הקולומביאנים הוגן על ידי 8 טבעות אבטחה הדוקות. במשך השנים האחרונות היה ברון הסמים המסוכן במנוסה, אחרי שהוגדר על ידי הממשלה כעבריין בעל פרופיל גבוה במיוחד. עוד נמסר כי שוטר אחד לפחות נהרג במהלך המבצע למעצרו.

אוסוגה ואחיו, שנהרג בשנת 2012, החלו את דרכם כלוחמים פשוטים בארגון השמאל הפוליטי "צבא שחרור העם", כחלק ממלחמת האזרחים המסועפת שהתנהלה בקולומביה בעשרות השנים האחרונות והגיעה לסיומה רק לאחרונה. לאחר כמה שנים, שינו השניים את עמדותיהם ונטשו את ארגונם – והצטרפו לאחד מארגוני היריב שלו מהצד הימני של המפה הפוליטית. בשנת 2006 סירב אוטונייל לפרק את הארגון שעמד בראשו מנשקו במסגרת הסכמי שביתת הנשק שנחתמו עם הממשלה, ובמקום זה רק העמיק את פעילותו ומעמדו הבלתי חוקיים. אז התבסס ארגונו כאחד מקרטלי הסמים החזקים במדינה, באזור מפרץ אוראבה הסמוך לגבול עם פנמה, הנהנה מגישה לאוקיינוס השקט ולים הקריבי כאחד.

סוחר הסמים הקולומביאני "אוטוניאל" (צילום: reuters)
סוחר הסמים הקולומביאני "אוטוניאל" אחרי לכידתו | צילום: reuters

על פי הדיווחים, נהנה אוטונייל במשך השנים האחרונות מדליפות מידע מרשויות הביטחון בקולומביה וכן מרשת בתי מסתור ענפה שניהל – מה שסייע לו להימלט במשך פעמים רבות מפני תפיסה אפשרית. גורמים שונים מסבירים שהוא התרגל לרמת חיים כזו, שאפילו במהלך רגעי המנוסה האחרונים שלו הקפיד אוטונייל לישון על מזרוני איכות אורתופדיים שנועדו להקל על פציעה בגבו. בשנת 2017 חשף באורח מיוחד את פניו בסרטון וידאו מיוחד שפרסם לקראת ביקור האפיפיור פרנציסקוס בקולומביה, והודיע כי הוא מבקש לפרק את ארגונו מנשקו, כחלק מהסכמי שביתת הנשק שחתמה הממשלה עם תנועת ה"פארק" – דרישה שלעולם לא יצאה אל הפועל.

לכידתו של אוטונייל מהווה משב רוח מרענן במפרשיו של הנשיא דוקה שמנסה להציג קו נוקשה ואגרסיבי נגד קרטלי הסמים במדינה. דוקה סובל מקשיים עזים בשלטונו, ובחודש מאי, כזכור, התנהלו נגדו מחאות קשות ואלימות ברחבי המדינה – שבמהלכן נהרגו עשרות בני אדם, לכאורה על רקע כוונתו להעביר רפורמת מיסוי חדשה. בתוך כך, מומחים מזהירים כי לכידתו של אוסוגה חשובה אומנם, אך בתוך זמן קצר יעלה מנהיג של קרטל אחר שימלא את החלל שהותיר אוטונייל וייקח את השליטה על הסחר האלים בסמים. "מדובר באירוע גדול מפני שהוא היה ברון הסמים הגדול והחשוב ביותר בקולומביה", הסביר החוקר סרחיו גוזמן, "אך אין ספק שהוא יוחלף בתוך זמן קצר". על פי ההערכות, צמח גידול הקוקאין בקולומביה בכ-16% בשנה האחרונה בלבד, וכעת מתפרש על שטח עצום של כ-245 אלף הקטר.

בשנת 2016 יצאו הרשויות בקולומביה במבצע "אגממנון" למלחמה מאומצת בקרטלי הסמים, ובמסגרתו חיסלו עשרות מאנשיו של אוטונייל. בחודש מרץ האחרון נעצרה אחותו, ניני ג'והאנה אוסוגה, במבצע משולב של המשטרה הקולומביאנית והמנהל האמריקני לאכיפת הסמים (DEA). אוסוגה הוסגרה באופן מיידי לארה"ב, שם הואשמה בעבירות של סחר בסמים והלבנת כספים והיא עתידה לעונש מאסר ממושך. גם לאחיה, דאירו אנטוניו אוסוגה, צפוי כעת גורל דומה.