חשיפה דרמטית בצרפת: כמרי הכנסייה הקתולית בצרפת התעללו מינית במאות אלפי קטינים החל משנת 1950, כך מפרסמת היום (שלישי) ועדה מיוחדת שהוקמה על ידי בישופים קתולים בשנת 2018. הדוח, המונה כמעט 2,500 עמודים, מצא כי הרוב המכריע של הקורבנות היו נערים לפני גיל ההתבגרות ממגוון רחב של קבוצות חברתיות.

מחקירת פרשיות ההתעללות המינית הרבות עולה כי לפחות 216 אלף קטינים חוו במהלך 70 השנים האחרונות התעללות ותקיפות מיניות. הוועדה הוקמה באופן פרטי ועצמאי, אולם לאחר פרסום הדברים הבוקר הודיעו הרשויות בצרפת כי הן מתעדכנות בפרטי החקירה. עוד עולה, מהדוח כי במסגרת פעילות הכנסייה בעשרות השנים האחרונות פעלו בה לא פחות מ-3,000 פדופילים.

את הדברים חשף ז'אן מארס סובה, ראש הוועדה שגיבשה את הדוח. לדבריו, מעשי ההתעללות התרחשו באופן מערכתי ושיטתי. הדברים הוצגו במצגת מקוונת, שהראתה שלא רק שהכנסייה לא נקטה לאורך השנים באמצעים הדרושים למניעת ההתעללות, אלא שגם העלימה עין ולעתים אף יצרה קשר וחיברה בין הקורבנות לתוקפים.

סובה אמר שהמגמה הקשה לא הלכה עדיין לשום מקום וממשיכה להתקיים. הוא הוסיף כי עד שנות האלפיים גילתה הכנסייה אדישות מוחלטת לקורבנות, והחלה לשנות את גישתה רק בשנים 2016-2015. עוד הוא חשף כי הוועדה זיהתה כ-2,700 קורבנות בלבד, אך המחקר שביצעו מעריך שהיו כ-216 אלף קורבנות לפחות, ואף אמר שהמספר עלול לגדול עד לכדי 330 אלף.

מלכי יהודה בחזית הנוטרדאם  - ארכיון (צילום: 123RF, חדשות)
צילום: 123RF, חדשות
קתדרלת נוטרדאם (צילום: Remy de la Mauviniere, ap)
קתדרלת נוטרדאם | צילום: Remy de la Mauviniere, ap

"אתם בושה לאנושות", אמר פרנסואה דבו, שהקים את אגודת הקורבנות "La Parole Libérée" לנציגי הכנסייה בהצגת הדוח. "בגיהנום הזה היו המוני פשעים מתועבים, אבל היו פשעים חמורים אפילו  יותר: בגידה באמון, במוסר, בילדים", אמר דבו, והאשים את הכנסייה גם בפחדנות מפני חשיפת הדוח.

האפיפיור, פרנציסקוס, התייחס לממצאי הדוח ואמר כי הוא מביע "צער גדול" על כל הקורבנות שחוו התעללות מינית על ידי אנשי הכנסייה הקתולית. עוד הוסיף האפיפיור כי הוא מביע הערכה רבה לכל האנשים שבחרו להתלונן במסגרת החקירה. הוא הבהיר כי הוא מקווה שהחשיפה "תקצר את הדרך לגאולה עבור המעורבים".