מתרחקים מהסכם הגרעין? לנוכח הקריסה המתקרבת של שיחות הגרעין בווינה, שר הביטחון בני גנץ וראש המוסד דדי ברנע שמגיעים השבוע לוושינגטון - רואים בכך חלון הזדמנויות להפעלת לחץ על האמריקנים - על מנת שהם יובילו קו תקיף יותר מול האירנים. בין היתר, ישראל מתכוונת לדרוש מארה"ב להחריף את הסנקציות שמוטלות על אירן באופן ממשי - אם לא יהיה הסכם. כל הפרטים על "התוכנית החלופית" מול אירן.

אם לא יהיה הסכם - ישראל מצפה מארה"ב לפעול צבאית נגד האירנים באזור

במקרה שבו לא יהיה הסכם, ישראל תדרוש סנקציות כלכליות חריפות הרבה יותר וכן מצפה מארה"ב לפעול צבאית נגד האירנים באזור. הכוונה היא לפעול נגד האירנים באופן שיביא אותם גמישים יותר אל המשא ומתן. זו יכולה להיות תקיפה של בסיס אירני בתימן או כל לחץ שיאפשר להזיז את האירנים בעמדה שהם מתחפרים בתוכה בשבועות האחרונים.

שיחות הגרעין של המעצמות בווינה (צילום: רויטרס)
שיחות הגרעין של המעצמות בווינה | צילום: רויטרס

גנץ וברנע יבקשו לתאם עם האמריקנים את התוכנית החלופית במסגרת ביקורם בוושינגטון. ראש המוסד ידגיש כי ישראל חייבת להמשיך בפעולות שהיא מבצעת, הפעולות החשאיות שעליהן מדווחים על פי פרסומים זרים – ואין בכך כל קשר למו"מ שיכול להתנהל במקביל.

המסר שגנץ יעביר: "לא נשב בחיבוק ידיים מול המו"מ המדשדש"

מבחינת השניים מדובר בשעת כושר מבחינתה של ישראל להגברת הלחץ על ארה"ב. גנץ יעביר מסר לאמריקנים שעימם ייפגש, שלפיו אין בכוונתו להתעמת עם הממשל בוושינגטון, המשך התיאום ושיתוף הפעולה קריטיים לישראל - אבל שלא נשב בחיבוק ידיים מול המו"מ המדשדש.

בני גנץ
שר הביטחון גנץ מגיע לוושינגטון עם ברנע

נשיא המדינה יצחק הרצוג שלח היום מסר לאוזניים האמריקניות בטקס קבלת כתב האמנה לשגריר ארה"ב הנכנס תום ניידס, בטקס רשמי שנערך בבית הנשיא. בדבריו הדגיש הרצוג כי אם הקהילה הבין-לאומית לא תפעל לנוכח איום הגרעין האירני - ישראל תעשה זאת. עוד הוא אמר: "במקרה שלא יושג פתרון דיפלומטי מקיף - ישראל שומרת את כל האופציות על השולחן ותגן על עצמה בעצמה".

ראש הממשלה נפתלי בנט מוביל כעת קו פומבי ונחרץ מול אירן, קורא למעצמות שעוסקות במו"מ התקוע עם אירן להוביל קו תקיף יותר מול טהרן - כזה שישיב אותה לשולחן בחזרה. "המטרה שלנו עכשיו היא לנצל את חלון הזמן שנפתח בין הסבבים, כדי לומר לידידנו בארה"ב", הוא אמר. "זה בדיוק הזמן להשתמש בסל כלים אחר מול הדהירה של אירן בתחום ההעשרה. אירן חייבת להתחיל לשלם מחירים על ההפרות שלה".

אתמול - פיצוץ בשמי נתנז, באירן ניסו להרגיע

אמש דווח באירן על פיצוץ מסתורי שנשמע בשמי העיר נתנז, בה נמצאים אתרי גרעין מוכרים. בתחילה השלטונות לא אישרו את הפרטים, ולאחר זמן קשר התקשורת האירנית הודיעה: הפיצוץ נשמע בשמי העיר באדרוד, 20 קילומטרים מהמתקן הגרעיני של נתנז - זה היה ניסוי במערכת יירוט. בכיר במערך ההגנה ניסה להרגיע: "אין מה לדאוג".

פיצוץ בשמי בנתנז, אירן
פיצוץ בשמי בנתנז | צילום:

"ההגנה האווירית משגרת טילים כדי לבחון את כוח התגובה המהירה בשמי העיר נתנז", הבהירו בתקשורת האירנית. מקומיים נאספו כדי להתבונן ולהסתקרן לגבי הקול והתפשטות העשן. אור חזק נראה בשמי האזור. האירוע המדווח התרחש זמן קצר לאחר תדריך של בכיר אמריקני - שאיים בעוד סנקציות ונזף באירנים על נסיגתם מסיכומים קודמים, אך גם הבהיר ש"תפקידנו הוא לא לעצור את המתיחות בין ישראל לאירן".

בכיר במשרד החוץ של ארה"ב התייחס אמש לשיחות הגרעין. באירן קראו בסוף השבוע לארה"ב ולמעצמות להסיר את הסנקציות, אך בוושינגטון טוענים: "הם הגיעו עם הצעה לא רצינית, איך אפשר לחזור להסכם? הם חזרו בהם מהסכמות קודמות". עוד רמז: "דיפלומטיה זו הדרך הטובה ביותר, אך יש לנו כלים אחרים - אנחנו כרגע לא מסירים סנקציות".