פעילי ימין קיצוני בפולין שרפו שלשום (חמישי) ספר שמייצג הסכם היסטורי שמגן על זכויותיהם של יהודי פולין - תוך שהם קוראים "מוות ליהודים". הקריאות היו חלק מהפגנה שהתקיימה בעיר קאליש במהלך חגיגות יום העצמאות הפולני. שר החוץ יאיר לפיד תקף: "מצפה מממשלת פולין לנקוט יד קשה".

סרטונים ועדי ראייה ברשתות החברתיות מראים כי וויצ'ך אולשנסקי, פעיל ימין קיצוני, הדליק ספר בצבע אדום שנועד לסמל את חוק קאליש, מסמך שהוציא ב-1264 הנסיך בולסלב ושהסדיר את מעמדם החוקי של היהודים בפולין והעניק להם הגנה מסוימת באמצעות ענישה על התקפות עליהם. החוק שימש כבסיס משפטי ליחסים בין לא-יהודים ליהודים בפולין במשך מאות שנים.

אולשנסקי שפך נוזל דליק על הספר, והצית אותו בזמן שהקהל הריע וצעק "מוות ליהודים". לאחר פרסום הסרטונים והתמונות, משטרת פולין הודיעה על פתיחת בדיקה.

"זהו אירוע מפחיד וחשוב מבחינה סמלית", אמר רפאל פנקובסקי, מנהיג קבוצת "לעולם לא עוד" בפולין נגד הגזענות. הוא השווה את העצרת לשריפת ספרים בגרמניה הנאצית, כולל פוגרום ליל הבדולח בשנת 1938. "לאחר מעקב אחר אנטישמיות במשך יותר מ-25 שנה, מעולם לא ראיתי דבר כזה", אמר פנקובסקי.

יאיר לפיד בכנסת (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש/90 )
"מזכיר לכל יהודי את עוצמת השנאה". שר החוץ לפיד | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש/90

"התמונות האלה מעבירות צמרמורת לאורך עמוד השדרה", כתבה בטוויטר קתרינה פון שנירביין, האחראית באיחוד האירופי על המאבק באנטישמיות.

שר החוץ פרסם גינוי בחשבון הטוויטר שלו: "האירוע האנטישמי המחריד בפולין מזכיר לכל יהודי בעולם את עוצמת השנאה ואת הסכנה שטמונה בעולם, אם לא גודעים אותה בצורה חדה ובלתי מתפשרת. הגינוי החד-משמעי של גורמים פולנים הוא חשוב והכרחי, אני מברך על כך ומצפה מממשלת פולין לנקוט יד קשה נגד האנשים שלקחו חלק במופע השנאה המזעזע הזה".