יותר מ-2 מיליארד נוצרים חוגגים היום (שבת) את חג המולד בצל התפרצות ווריאנט האומיקרון ברחבי העולם. שיאים חדשים של תחלואה דווחו בבריטניה ובצרפת, ואלפי טיסות בוטלו ברחבי העולם בערב החג, לנוכח גל התחלואה. גם בישראל מתמודדים עם עלייה משמעותית במספר החולים, ובממשלה מחכים לראות את השפעותיו של הווריאנט החדש ואת מספר החולים קשה בטרם יחליטו על צעדים משמעותיים.

בבריטניה מצב התחלואה חמור ביותר. בשבוע שעבר פורסם ש-1.7 מיליון בריטים אובחנו כחיוביים לנגיף – אחד ל-35 אזרחים במדינה, הכי הרבה עד כה. בממשלו של ג'ונסון שוקלים הטלת מגבלות נוספות, ויש גורמים ששוקלים התחסנות במנת חיסון רביעית.

הממשלה תשלח מיליוני הודעות טקסט לאזרחים במהלך החג במטרה לעלות את אחוזי ההתחסנות בבוסטר. עד כה כ-50% מהבריטים התחסנו בבוסטר, וחלק ממרכזי החיסונים יישארו פתוחים בימי חג המולד כדי לאפשר לכל מי שרוצה להתחסן.

חג המולד באירופה בצל האומיקרון (צילום: PATRICK HERTZOG, AFP)
חג המולד בצל האומיקרון באירופה | צילום: PATRICK HERTZOG, AFP

גם בצרפת מתמודדים עם השלכות זן האומיקרון. במדינה דיווחו אמש על שיא חדש של של 94 אלף חולי קורונה חדשים ביממה, ומספר המאושפזים עקב קורונה הגיע ל-16,200, הכי הרבה ב-7 חודשים האחרונים. 76% מהצרפתים התחסנו פעמיים וכשליש התחסנו שלוש פעמים. כ-122 אלף צרפתים מתו כתוצאה מנגיף הקורונה מאז פרוץ המגפה.

לעומת זאת יש מדינות שדווקא מקלות כעת על מגבלות הקורונה. בדרום אפריקה הוכרזה מדיניות חדשה - אזרחים שנחשפו לחולה לא יצטרכו להיבדק או להיכנס לבידוד אם לא הפגינו סימפטומים. במדינה יתחילו לחסן בימים הקרובים במנת הבוסטר של ענקית התרופות ג'ונסון אנד ג'ונסון. בסין הוענשו עשרות פקידי ממשל עקב התפרצות הנגיף בעיר שיאן המצויה בסגר.

הקורונה בבריטניה (צילום: רויטרס)
1.7 מיליון בריטים חיוביים לנגיף | צילום: רויטרס

האומיקרון בישראל

גם בארץ מוטרדים מאוד מהתפרצות זן האומיקרון, ועדיין חסרים נתונים לגבי השלכותיו שיאפשרו לגבש מדיניות פעולה. מהמידע שנלמד עד כה, בסביבת ראש הממשלה מעריכים כי הגל הקרוב עומד להיות עם מספר נדבקים גבוה, אך קצר וללא עלייה משמעותית במספר החולים קשה. השאיפה היא לחסן בין 150 ל-200 אלף מתחסנים ביום על מנת לבלום את התפרצות הנגיף, אך נראה שהיעד לא סביר.

במשטרה יאכפו את ההגבלות במרכזי מסחר שיכנסו לתוקף מיום ראשון. צפוי מבצע אכיפה נרחב של התו הירוק במסיבות הסילבסטר, במטרה למנוע מהמסיבות להפוך למוקד התפרצות של הנגיף. במקביל, מבין שר הבריאות הורוביץ שנדרש שינוי במדיניות הבידודים הנוכחית שעלולה להכניס מאות אלפים לבידוד. בין השאר תיבחן האפשרות שמחוסנים ייצאו מבידוד בכפוף לבדיקה - וד"ר אלרועי פרייס תבחן את הנושא בשבוע הקרוב.