פיצוץ עז שהתרחש אתמול (חמישי) במכרה פחם במחוז קמרובו בסיביר שבמזרח רוסיה, הוביל למותם של 52 כורים ומחלציהם, אשר על פי גורמים רשמיים במדינה, נספו כ-250 מטרים מתחת לפני האדמה.

285 בני אדם שהו במכרה כאשר העשן שהיתמר מן הפיצוץ החל למלא במהירות את חללו דרך מערכת האוורור. תחילה, הצליחו כוחות ההצלה להעלות מעל לפני שטח המכרה 239 כורים, בהם 49 פצועים. על אף מאמציהם של צוותי החילוץ, שעות לאחר פיצוץ גז המתאן, החלו להימצא במכרה גופות רבות.

על אף הצורך להמשיך בחיפוש אחר 38 נעדרים נוספים, נאלצו הצוותים לעצור את אותם עקב הצטברות גזי מתאן ופחמן דו חמצני כתוצאה מן האש. מאוחר יותר אתמול, 6 מן המחלצים מצאו את מותם בעת שחיפשו אחר לכודים באזור מרוחק של המכרה.

 

אסון במכרה פחם ברוסיה (צילום: רויטרס)
אסון במכרה פחם ברוסיה | צילום: רויטרס

הכורים ששרדו, עלו מעל לפני השטח ונדהמו מן האסון "הרחנו ריח גז וכמה שיותר מאיתנו החלו לצאת החוצה" אמר אחד הכורים שחולצו, סרגיי גולובין, לטלוויזיה המקומית. כורה אחר, רוסטם צ'בלקוב, נזכר ברגע הדרמטי בו חולץ יחד עם חבריו, "זחלתי ואז הרגשתי שהם תופסים אותי. הושטתי את ידיי אליהם והם לא יכלו לראות אותי. הם תפסו אותי ומשכו אותי החוצה - אם לא הם, לא היינו בחיים". עקב האסון הכבד, גורמים אזוריים הכריזו של שלושה ימי אבל.

התאונה, הייתה הקטלנית ביותר שהתרחשה ברוסיה משנת 2010, כאשר שני פיצוצי מתאן ואש הובילו למותם של 91 בני אדם במכרה של חברת Raspadskaya באותו האזור.