אם הבוס שלכם יתקשר היום אחר הצוהריים, או אפילו ישלח הודעה בהמשך הערב - הוא עלול לשלם על כך ביוקר. לא, זה עדיין לא המצב בישראל, אבל בפורטוגל זה בהחלט כן – לאחר שסל חוקים חדשים שבאים לטובתם של העובדים, נכנס לאחרונה לתוקף.

"הזכות למנוחה", זה השם של סל החוקים החדש שאושר על ידי הפרלמנט הפורטוגלי בסוף השבוע האחרון. בין היתר, הורים יורשו לעבוד מהבית ללא הגבלת זמן עד שימלאו לילדיהם 8 שנים. בנוסף, חברות ישתתפו בתשלום חשבונות האינטרנט והחשמל של כל עובד שיעבוד מהבית

גולת הכותרת של סל החוקים החדש היא כמובן "החופש" של העובדים מהמעסיקים, שלא בשעות העבודה. החוק קובע, כי אם מנהל ינסה ליצור קשר עם עובד אחרי שעות העבודה, ובתנאי שלא מדובר במקרה חירום, הוא צפוי לקבל קנס כספי.

ברחבי העולם כבר מתייחסים לחוקים החדשים כפורצי דרך בשוק העבודה. בעוד שבשנים האחרונות דווקא מתרבים מקומות העבודה הדורשים מהעובדים זמינות של 24/7, או לכל הפחות זמינות מעבר לשעות העבודה בהמשך היום – מגיע כעת הפרלמנט הפורטוגלי ומתערב לטובת העובדים. סקר שערכו בתאגיד מקינזי לייעוץ אסטגטגי מגלה שלפחות 50% מהעבודים בכ-500 חברות שנבדקו אמרו שהם חווים שחיקה ועייפות, שנובעות פעמים רבות מהיעדר האיזון בין העבודה לבית.