תפנית דרמטית: בכירים באירן הודו ב-48 השעות האחרונות כי יש לאירן תוכנית לפצצת אטום התקפית - כך פרסמנו הערב (ראשון) במהדורה המרכזית. על פי הבכירים, מדובר בתוכנית שהגה מוחסן פחריזאדה, שעל פי מקורות זרים חוסל על ידי ישראל לפני כשנה. מחר ייפתחו שיחות הגרעין בווינה, ובאירן יסבירו לעולם: אנחנו בנקודת פתיחה חדשה.

בכירים באירן הודו פעמיים תוך 48 שעות על קיומה של התוכנית והיכולת לפצצה גרעינית צביאית. הפעם הראשונה הייתה שבכיר בצבא האירני אמר שיש כבר את היכולת והמסוגלת לכך, אך שהמנהיג העליון עלי חמינאי צריך לאשר זאת, לאחר שהוציא פסק הלכה דתי שאוסר על כך.

שליט אירן, עלי חמינאי (צילום: reuters)
המנהיג העליון של אירן עלי חמינאי | צילום: reuters

הפעם השנייה והמשמעותית יותר הייתה כשראש הסוכנות לאנרגיה אטומית באירן לשעבר, פירידון עבאסי רדני, אמר שאותו פחריזאדה, שעל פי מקורות זרים ישראל חיסלה לפני כשנה, הכין תוכנית של פצצה התקפית - לא רק כדי להגן על אירן אלא גם כדי לשרת מדינות אחרות שמאוימות על ידי ישראל - כמו סוריה ועירק.

האירנים מתיישבים מחר לשיחות הגרעין בווינה, כשהם יבואו ויגידו שזאת נקודת ההתחלה החדשה: "אנחנו יכולים ויודעים לעשות את הפצצה". הם יוסיפו שמפעל הצנטריפוגות בכראג' מחוץ לתחום, ולא ייכנסו אליו פקחים. דבר נוסף שהם יגידו לעולם - הדיונים לא על שינויים על הסכם שהיה ב-2015, אלא דיונים על הסרת מוחלטת של הסנקציות כולל מנגנון שיימנע מארצות הברית להטיל אותן שוב.

אירן הודיעה בתחילת החודש כי השיחות עם המעצמות יחודשו בווינה ב-29 בנובמבר - ובהן ישתתפו נציגי האיחוד האירופי, סין, צרפת, בריטניה, רוסיה ואירן. ההודעה מגיעה לאחר הפסקה ממושכת של חודשים, וברקע המתיחות בין טהרן לוושינגטון בנוגע להשתלטות מכלית הנפט האירנית במפרץ.

ראש צוות המו"מ הגרעיני בטהרן עלי באגרי קאני אמר כי "בשיחת טלפון עם אנריקה מורקה (שליח האיחוד האירופי לשיחות) הסכמנו להתחיל את המו"מ שמטרתו להסיר את הסנקציות הבלתי חוקיות ובלתי אנושיות". באפריל אומנם טהרן והמעצמות החלו לדון בחזר להסכם הגרעין, שממנו פרשה ארה"ב ב-2018 - אולם הן הוקפאו ביוני מאז כניסתו של אבראהים ראיסי כנשיא אירן.