הממשלה הבריטית חיכתה זמן רב מדי לפני שהטילה סגר בפרוץ מגפת הקורונה – כך קובע דוח פרלמנטרי שפורסם היום (שלישי) במדינה.

על פי הדוח, שממצאיו תוארו בסוכנות הידיעות AP, הממשלה איבדה את ההזדמנות לבלום את התפשטות המגפה והובילה בכך לאלפי מקרי מוות מיותרים. הדוח המשותף של ועדות המדע והבריאות של הפרלמנט קובע כי העיכוב נבע מ"כישלון השרים" שהטילו ספק בהמלצות היועצים המדעיים. הם דחו את הצעות המומחים לנקוט באסטרטגיות אגרסיביות בדומה למדינות מזרח ודרום-מזרח אסיה, ובכך בזבזו זמן יקר.

לונדון בסגר (צילום: רויטרס)
הגיע מאוחר מדי, הסגר בלונדון | צילום: רויטרס

רק כששירות הבריאות הלאומי של בריטניה עמד בפני סכנת קריסה, ממשלתו של בוריס ג'ונסון הורתה להחיל מגבלות קיצוניות. "היה רצון להימנע מסגר בגלל הפגיעה העצומה בכלכלה, בשירותי הבריאות  ובחברה", מפורט בדוח. עם זאת, הוא קובע כי "בהיעדר אסטרטגיות אחרות, כגון בידוד קפדני של הנדבקים או מעקב ובקרת גבולות קפדנית, סגר מלא היה בלתי נמנע והיה צריך להגיע מוקדם יותר".

השרים לא מתנצלים

המחוקקים בלונדון הסבירו כי הדוח נועד לחשוף מדוע בריטניה ספגה מכה חזקה יותר ממדינות אחרות בימים הראשונים של מגפת הקורונה. הוא פורסם על רקע העיכוב בפתיחת חקירה רשמית על התנהלות הממשלה, שהציבור הבריטי מחכה לה זמן רב. לדבריו של ג'ונסון, היא תחל רק באביב הבא.

על אף הביקורת הקשה שהוטחה בהם, שרי הממשלה לא התנצלו על הטיפול במגפה בעקבות פרסום הדוח. "פעלנו על פי העצות המדעיות", אמר לרשת סקיי ניוז סטיבן ברקלי, השר לתיאום פעולות הקבינט. "הפצנו את החיסון במהירות רבה והגנו על מערכות הבריאות שלנו מפני גלים של נדבקים".

בוריס ג'ונסון עם חיסון של אסטרהזניקה (צילום: שי פרנקו, רויטרס)
מחמאות על מבצע החיסונים, ג'ונסון עם חיסון אסטרהזניקה | צילום: שי פרנקו, רויטרס

לצד הביקורת שמתחו עורכי הדוח, שהתפרש על פני 150 עמודים, הם גם שיבחו את פעולות הממשלה בנושא החיסונים. הם ציינו כי ההחלטה להשקיע בפיתוח חיסונים וצעדים שננקטו ביישום תוכנית החיסונים הבריטית הובילו לכך שכמעט 80% מבני ה-12 ומעלה במדינה כבר מחוסנים לגמרי. "מיליוני חיים בסופו של דבר יינצלו כתוצאה ממאמץ החיסונים העולמי, שבו בריטניה שיחקה תפקיד מוביל", נכתב.