ממשלת איטליה ידעה על הכוונה לבצע פיגוע טרור בבית הכנסת של רומא ב-1982 ולא עשתה דבר. רק עכשיו, אחרי 39 שנים, מתפרסמים סדרת המסמכים המזעזעים שהוכחשו במשך עשרות שנים. המסמכים מאשרים האשמות כבדות שהעולם שמע עליהן רק ברמז מהנשיא האיטלקי לשעבר פרנצ'סקו קוסיגה בריאיון לתקשורת הישראלית ב-2008. המסמכים נקברו הרחק מעיני הציבור - ונחשפו היום (שישי) בתקשורת האיטלקית.

בריאיון שהעניק ל"ידיעות אחרונות", סיפר קוסיגה על מידע שעשוי לעורר "רעידת אדמה". קוסיגה טען שאיטליה נתנה לטרוריסטים פלסטינים רשות לפגוע באתרים יהודיים בשטח איטליה במסגרת הסכם שכונה "לודו מורו". על פי ההסכמים, בתמורה להעלמת העין מפעילות הטרור - הפלסטינים יבטיחו שלא לפגוע במטרות איטלקיות בשטחה של איטליה או במטרות איטלקיות בחו"ל, בתנאי שאין להן קשר לציונות או למדינת ישראל. קוסיגה, שכיהן כראש הממשלה, הנשיא ושר הפנים, אמר בתדהמה שאיטליה נתנה רישיון להרוג יהודים שמצויים בקשרים עם ישראל. "מכרנו אתכם", אמר.

בתי כנסת שבועות, ג, בית הכנסת הגדול ברומא (צילום: Stefano Meloni)
בית הכנסת הגדול ברומא | צילום: Stefano Meloni

איטליה התעלמה מההאשמות שהשמיע קוסיגה ב-2008. רשמית, המסמכים האלה לא היו קיימים והסכם "לודו מורו" נחשב לרוח רפאים. בכירים באיטליה אמרו על קוסיגה שהוא "קשיש ומשוגע", ומנסה לנקום בעמיתיו לשעבר. קוסיגה לא היה משוגע או נוקם, והמסמכים שנחשפו בתקשורת האיטלקית מאשרים שצדק. הפיגוע שעליו דיבר הנשיא הוא הפיגוע שבוצע בבית הכנסת של רומא ב-9 באוקטובר 1982, פיגוע שבו נרצח סטפאנו גיא טקה, ילד בן שנתיים, ו-37 בני אדם נוספים נפצעו. האפשרות לביצוע פיגוע טרור בבית הכנסת עלתה בדיווחי השירות החשאי האיטלקי כבר ב-18 ביוני 1982.

ראש השירות החשאי, עמנואלה דה פרנצ'סקו, שלח מזכר סודי ובהול למשטרה, למשטרה הצבאית ולשני ארגוני ביטחון איטלקיים נוספים, תחת הכותרת: "פיגוע טרור אפשרי נגד מטרות ישראליות ויהודיות באירופה". התוכן היה קצר וברור: "מקור אמין דיווח שפלסטינים שמתגוררים באירופה קיבלו הוראה לפעול בסדרת פיגועים נגד מטרות יהודיות וישראליות באירופה".

_OBJ

המסמך נכתב בימיה הראשונים של מלחמת שלום הגליל, מלחמת לבנון הראשונה. ב-27 ביוני 1982 נשלח מזכר נוסף שלפיו "סטודנטים פלסטינים מתכננים לתקוף מטרה יהודית ברומא ובראש רשימתם - בית הכנסת ברומא". ב-27 לאוגוסט באותה שנה, השירות החשאי דיווח שמתקפת הטרור עומדת לצאת לדרך. ארגוני הטרור ציינו שישקלו שוב אם לבצע את הפיגוע אם ממשלת איטליה תביע תמיכה באש"ף וארגונו של ג'ורג' חבש החדיר טרוריסטים לאירופה.

בין 18 ביוני ל-9 באוקטובר השירות החשאי שלח 16 אזהרות, בשלוש מהן הוזכר בפירוש בית הכנסת ברומא. ב-25 בספטמבר שלח השירות החשאי מזכר חשאי למשרד הפנים האיטלקי שבו הזהיר: "מקור אמין דיווח על מתקפה שמתכנן הטרוריסט אבו נידל ביום הכיפורים או ביום שאחריו". גם השגרירות הישראלית קיבלה את ההתראה, אבל על פי אותו מזכר - מטרות ישראליות יהיו קשות לפגיעה ולכן הטרוריסטים הפלסטינים החליטו לפגוע במטרות יהודיות.

_OBJ

למרות ההתראות, בית הכנסת לא קיבל אבטחה וב-9 באוקטובר לא עמדה במקום אפילו ניידת המשטרה שנמצאת באזור בדרך כלל. החקירה שבוצעה לאחר המתקפה לא העלתה דבר. לאונרדו פיפרנו, עד ראייה למתקפה, סיפר: "שאלו אותי כמה שאלות כלליות ונתנו לי ללכת". פיפרנו סיפר שראה שני טרוריסטים מגיעים באופנועים למקום. עד היום לא ברור מי בדיוק ביצע את הפיגוע.

מממצאי החקירה ב-1982 עולה כי חמישה מחבלים ביצעו את הפיגוע. ארבעה מהם לא נתפסו והחמישי, עבדאל אוסאמה אל-זימר, סטודנט פלסטיני באיטליה, נעצר בגבול  טורקיה-יוון עם 15 ק"ג של חומר נפץ. חברתו האיטלקייה סיפרה שהוא הודה בפניה שתכנן את הפיגוע בבית הכנסת. איטליה ביקשה להסגיר אותו והוא הועמד לדין ב-1991, אך מבלי שה"לודו מורו", ההסכמים החשאיים עם ממשלת איטליה, הוזכרו במשפט.