חוקי צנזורה חדשים ומחמירים באירן אוסרים על תוכניות טלוויזיה להראות נשים וגברים בשלל סיטואציות. החוקים החדשים, שפורסמו על ידי גורמי אופוזיציה וכלי תקשורת, מגבילים את תעשיות הקולנוע והטלוויזיה ואוסרים עליהן להראות נשים אוכלות פיצה, עוטות כפפות, שותות משקאות אדומים ואוכלות סנדוויצ'ים. כמו כן, תיאסר הקרנת סצנה שבה גברים מוזגים תה לנשים במקום העבודה.

במטרה להבטיח את אכיפת החוק, כל הסצנות והצילומים יועברו לרשויות האירניות לאישור לפני הפצתם. אתרי אינטרנט רבים במדינה יצנזרו את עצמם מחשש לענישה מצד הרשויות. החוקים החדשים מגיעים בעקבות הוראתו של ראש רשות השידור האירנית.

זכויות אדם ובמיוחד זכויות נשים מופרות במדינה באופן קבוע. נשים אירניות חייבות ללבוש כיסוי גוף בציבור והצגת עור מלבד בידיים ובפנים אסור לפי חוק. כמו כן, לנשים אסור להיכנס לאצטדיוני ספורט ולצפות בגברים מתחרים. לנשים במדינה מותר לנהוג, להחזיק במשרה ציבורית, וללמוד באקדמיה.

נשיא אירן הנבחר (צילום: חדשות 12)
תומכים בנשיא אירן | צילום: חדשות 12
מחאה, אירן, הבוקר, הפגנות
מחאה באירן, ארכיון

שורת ההגבלות החדשה מגיעה ברקע השבעתה של ממשלתו של הנשיא אברהים ראיסי לפני כחודשיים. ראיסי, שזכה בניצחון בבחירות לנשיאות שנערכו בחודש יוני, נחשב איש דת שמרן ממחנהו של המנהיג העליון עלי ח'מנאי.

בחודש יולי האחרון פרצו מחאות גדולות בחלקים באירן, על רקע מחסור במים וזמינות של תשתיות בסיסיות. המחאות היו בעיקר במחוז חוזסתאן שבמערב המדינה, ובעל אוכלוסייה ערבית ברובה. בשנה האחרונה חוותה אירן את הבצורת הקשה ביותר שידעה מזה כ-50 שנה.