"המפעיל אמר לי שהוא עובד באיחוד האירופי": עיתון "סאבח" הטורקי, שחשף אתמול ש-15 סוכני מוסד נעצרו בטורקיה, פרסם הבוקר (שישי) פרטים חדשים מחקירתם של העצורים. על פי המידע החדש, רוב העצורים הודו בקשרים שקיימו עם המוסד. הסוכן הבכיר שנעצר, M.A.S, סיפר כי היה בקשר עם מפעילו עוד בשנת 2018, והוסיף כי המפעיל טען שהוא רוצה לעזור לפלסטין.

על פי הפרטים החדשים, רוב העצורים הודו כי ריגלו מדי פעם עבור המוסד למשך תקופה מסוימת. בעיתון הטורקי חשפו את הודעתו של הסוכן הבכיר שנעצר ונחקר, ולפיה הייתה לו חברה באיסטנבול שסיפקה שירותי ייעוץ לסטודנטים מחו"ל. עוד עולה כי המוסר יצר איתו קשר לראשון בדצמבר 2018 באמצעות מפעיל של המוסד, שעל פי הדיווח נקרא A.Z, ששמר איתו על קשר דרך וואטסאפ תוך שימוש במספר זר.

המפעיל ביקש מ-M.A.S למסור לו מידע תוך שהוא טוען: "יש לי לקוחות ממוצע ערבי בגרמניה שרוצים ללמוד בטורקיה". בשיחה הבאה בין השניים - ביקש המפעיל לעשות מחקר על חייהם של הסטודנטים הפלסטינים שלומדים בטורקיה.

הבקשות של המפעיל במוסד מהסוכן הבכיר

המחקר סקר את הדרכים שבהן הפלסטינים נכנסו לאוניברסיטות בטורקיה, ואילו הזדמנויות ומתקנים סיפקו הממשלה והעיריות הטורקיות לאותם סטונדטים. על פי הדיווח, הסוכן שנעצר שלח את המחקר למפעילו לאחר שבוע וקיבל תמורתו מאות יורו באמצעות חברת וסטרן יוניון.

מעצר פעילי המוסד בטורקיה
מעצר של אחד מפעילי המוסד בטורקיה

הכסף שהועבר היה על פי הדיווח רק החלק הראשון מתוך אלפי יורו שקיבל במשך 3 שנים הסוכן הבכיר שנעצר ממפעילו. בהמשך אף ביקש A.Z לערוך שני מחקרים נפרדים על ארגונים לא ממשלתיים פלסטיניים שנמצאים בטורקיה. הבקשה הראשונה ליצירת קשר פנים אל פנים עם סוכני המוסד התרחשה בשנת 2019. על פי הדיווח, המפעיל אמר לסוכן שנעצר: "יש לי חבר קרוב שרוצה לעזור לעם הפלסטיני". חברו של המפעיל, התגלה כמפעיל נוסף העונה לשם M.C.

בהודעת שמסר M.A.S, הסוכן הבכיר שנעצר, ונחשפה בעיתון נכתב: "MC סיפר לי שהוא עובד באיחוד האירופי. הוא הצהיר שהוא רוצה לעזור לפלסטינה ולפלסטינים, ושהוא רוצה לקבל ממני מידע על הארגונים הלא ממשלתיים הפלסטינים בטורקיה. הוא אמר שיש להם משרדים בגרמניה".

מעצר פעילי המוסד בטורקיה
מעצר פעילי המוסד בטורקיה

השניים תקשרו ביניים דרך אמצעים שונים עד חודש אפריל, אז המפעיל AZ ביקש מהסוכן שנעצר להיפגש פנים מול פנים באירופה. לדבריו של הסוכן העצור, עלויות הויזה, המלון והדרכון כוסו על ידי המוסד. "הלכתי לקונסוליה של שוויץ וביקשתי ויזה", סיפר הסוכן העצור. "קיבלתי אותה תוך שעה. הוא לקח אותי למלון להיפגש עם MC, שאמר ל-AZ שהוא יכול ללכת".

"נפגשו שוב למחרת - הוא הביא לי את הלפטופ שלו כדי להראות וללמוד אותי איך להצפין קבצי וורד באמצעות 'פרוטונמאיל'", סיפר MAS. "הוא נתן לי 2,000 יורו. בהמשך התקשרנו דרך את חשבון ה'פרוטונמאיל' שפתחתי".