דייוויד איימס, חבר פרלמנט בריטי ממפלגת השלטון השמרנית בהנהגת בוריס ג'ונסון, נדקר למוות אתמול (שישי) בצוהריים בכנסייה בעיר בדרום-מזרח המדינה. בן 25 נעצר בחשד לביצוע הרצח, שמאוחר יותר משטרת בריטניה הגדירה כ"אירוע טרור".

על פי הדיווחים בסוכנויות הידיעות, הרצח אירע במהלך סבב פגישות עם בוחרים שערך איימס בן ה-69 בכנסייה בליי-און-סי, דרום מזרח אנגליה. בהודעת המשטרה נמסר כי הדיווח על המקרה התקבל מעט אחרי השעה 12:05. עוד הוסיפו במשטרה הבריטית כי "השוטרים היו במקום זמן קצר לאחר מכן, עצרו אדם וחילצו ממנו סכין".

זירת הרצח של חבר הפרלמנט הבריטי, דיוויד איימס (צילום: reuters)
זירת הרצח של חבר הפרלמנט הבריטי, דיוויד איימס | צילום: reuters
חבר הפרלמנט הבריטי, דיוויד איימס (צילום: AP)
חבר הפרלמנט הבריטי, דיוויד איימס | צילום: AP

ציוץ שבו איימס בישר על סבב הפגישות:

בדיילי מייל ציינו כי שירותי ההצלה שהוזעקו למקום ניסו להציל את חייו במשך כשעה, אך נאלצו לקבוע את מותו. החשוד במעשה, גבר בן 25, הועבר למעצר. במשטרה הדגישו שהם לא מנסים לאתר כרגע חשודים נוספים, ומאמינים שלא קיים איום נוסף על המרחב הציבורי. הנסיבות שהובילו את האלמוני לדקור את חבר הפרלמנט טרם התבררו, אך ציינו כי הוא נחקר בחשד למעורבות ב"קיצוניות איסלאמית".

איימס היה ידוע כפעיל למען זכויות בעלי חיים לצד היותו בעל דעות שמרניות מוצקות. הוא התנגד להפלות, הצביע נגד חוקים שנועדו לקדם זכויות להט"ב ותמך בברקזיט.

לפיד: "היה ידיד אמת של ישראל"

הדגלים ברחוב דאונינג הורדו בעקבות הרצח ועמיתיו של איימס בבריטניה ובעולם ספדו לו לאחר המקרה. "אנחנו המומים וכואבים", אמר ראש ממשלה בריטניה בוריס ג'ונסון שהוסיף כי בריטניה הפסידה משרת ציבור טוב שהאמין במדינה ובעתיד שלה. שר החוץ יאיר לפיד כתב עליו בטוויטר שהוא היה ידיד אמת של ישראל, שעמד תמיד לצד הקהילה היהודית.

לפני כחמש שנים נרצחה ביריות ג'ו קוקס, חברת פרלמנט ממפלגת הלייבור שתמכה בהישארות בריטניה באיחוד האירופי. אלמנה של קוקס, ברנדן, כתב בטוויטר כי "תקיפת נבחרי ציבור היא מתקפה על הדמוקרטיה עצמה. הוא הוסיף שהרצח אתמול "מחזיר את הכל. את הכאב, האובדן, אבל גם את האהבה שנתן לנו הציבור בעקבות אובדנה של ג'ו".