"הגיע הזמן לסיים את המלחמה הארוכה ביותר של ארה"ב": נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נשא אמש (שני) דברים בבית הלבן בוושינגטון, לראשונה מאז השלים ארגון הטאליבאן את השתלטותו על אפגניסטן בימים האחרונים. דבריו של הנשיא האמריקני מגיעים על רקע ביקורת רבה שנשמעה על תפקוד הצבא האמריקני בנטישת אפגניסטן, ועליו כמפקדו העליון.

הנשיא ביידן פתח את דבריו ואמר: "צוות הביטחון הלאומי שלנו עוקב מקרוב ומוציא לפועל את התוכניות לכל התרחישים האפשריים, כולל הקריסה המהירה שבה אנו צופים כעת". לדבריו, "המטרה שלנו באפגניסטן לעולם לא הייתה לכונן שם דמוקרטיה, היא הייתה ונותרה למנוע מתקפת טרור על ארה"ב. לא לשלוט בשטח - אמרתי את זה לאורך כל הקריירה שלי".

"אני עומד מאחורי ההחלטה שלי", הבהיר. "אחרי 20 שנה למדתי בדרך הקשה שאין זמן טוב לנסיגה של כוחות אמריקניים". על קריסת אפגניסטן אמר: "זה קרה מהר יותר ממה שחשבנו. מנהיגי אפגניסטן ברחו, הצבא נכנע. הצבא האמריקני לא צריך להיות מעורב במלחמה שהצבא האפגני לא מוכן להילחם בעצמו".

"אנו יכולים לפעול נגד הטרור מבלי נוכחות צבאית בשטח. יש לנו היום יכולות הרבה יותר מתקדמות", המשיך הנשיא ביידן. "כשנכנסתי לתפקיד, ירשתי את המו"מ והעסקה של טראמפ עם הטאליבאן. הבחירה שלי כנשיא שלכם הייתה להמשיך במתווה הזה - או להמשיך בלחימה". לדבריו, לא יכול היה להיות מצב של המשך ההישארות בשטח ללא קורבנות.

"אין סיכוי ששנה אחת, חמש או 20 של הכוחות האמריקניים על אדמת אפגניסטן יחוללו שינוי כלשהו", הבהיר. "דיברתי עם הנשיא גאני ביולי ושוחחנו באופן ידידותי על מה שיקרה במדינה כשהכוחות האמריקניים ייסוגו משם - לא קרה דבר ממה שסיכמנו עליו. גאני התעקש שהצבא האפגני יילחם ומובן מאליו שהוא טעה".

כוחות בדרך למטוס (צילום: Robert Nickelsberg, GettyImages)
חיילים אמריקאים עולים למטוס | צילום: Robert Nickelsberg, GettyImages
הכוחות המערביים עוזבים את אפגניסטן (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

ביידן הצדיק את הנסיגה האמריקנית לאור קריסת אפגניסטן ואמר: "לא נמות במלחמה שהאפגנים לא מוכנים להילחם בה. נתנו להם הכול, בזבזנו יותר מטריליון דולר - משכורות, ציוד, חיל אוויר - אבל לא היה להם רצון להילחם". הוא סיכם את דבריו ואמר: "מעדיף לספוג את כל הביקורת ולא להעביר את הסוגיה לנשיא חמישי".

הנשיא ביידן שב אתמול לבית הלבן, לאחר שקיצר את חופשתו בקמפ דיוויד. בהודעה שפרסם ביום שבת האחרון הגן על החלטתו לסגת מאפגניסטן, על רקע שיחות השלום בין הטאליבאן והנשיא לשעבר טראמפ. אתמול הורה ביידן על שליחת 1,000 חיילים נוספים לאפגניסטן, כחלק מכוח החילוץ של אזרחים אמריקנים וכן אזרחים אפגנים שעבדו עם צבא ארה"ב במשך 20 השנים האחרונות - וזכאים למקלט מדיני בארה"ב. בכך מגיע מספר החיילים האמריקנים בכוח החילוץ ל-7,000.