אירן יכולה לייצר את החומרים הדרושים לראש נפץ גרעיני בתוך כחודש, כך דיווח אמש (שני) הניו יורק טיימס. מומחים שסקרו את נתוני דוחות הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הסבירו כי בטהרן פעלו בחודשים האחרונים לייצר דלק גרעיני ובכך התקרבו מאוד לסף פצצה גרעינית. כעת ביכולתה של אירן להפיק בתוך כחודש את הדלק הדרוש לחמש ראש נפץ גרעיני ראשון - אך עדיין היא תזדקק לפרק זמן משמעותי נוסף כדי להפוך אותו למבצעי, כך על פי אותם מומחים. 

בכירים בממשל האמריקני המעורים בנושא נמנעים לפי שעה מלספק הערכה רשמית בנוגע ליכולתה של אירן להגיע לגרעין, ואולם בשיחות סגורות שיערו כי זה ייקח לה חודשים ספורים בלבד. על פי הדיווח, לאירן ייקח משמעותית יותר זמן לייצר בעצמה ראש נפץ גרעיני שיהיה מבצעי עבור תקיפה.

חדר מוניטורים בתחנת כוח הגרעינית בבושהר, אירן (צילום: רויטרס)
חדר מוניטורים בתחנת כוח הגרעינית בבושהר, אירן | צילום: רויטרס

על פי הניו יורק טיימס, אירן לא הייתה קרובה לסף הגרעיני הנוכחי עד להסכם הגרעין שנחתם בשנת 2015. אותו הסכם שלחץ על אירן כלכלית כפה עליה לייצא 97% מהנפט מחוץ למדינה. מנגד, ארה"ב טענה בזמנו כי ייקח לאירן לפחות שנה כדי להגיע ל"פריצת דרך" בדרך לפצצה גרעינית.

עוד נכתב בדיווח כי התקרבותה של אירן לסף פצצה גרעינית יכול להוות עבורה מנוף לחץ על ארה"ב ומדינות העולם לחזור במהירות להסכם הגרעין - במטרה למנוע ממנה להגיע בתוך זמן קצר לפצצה. בכך יהיה לה יתרון בהמשך השיחות בנוגע להסכם שהתקיימו בחודשים האחרונים.

בדוח שפרסם ביום שני האחרון גוף מומחים פרטי בארה"ב בשם המוסד לביטחון לאומי ומדע נכתב כי המירוץ של אירן לאחרונה להעשיר אורניום בהיקף של 60% (קצת מתחת לסף הנדרש להגיע לפצצה גרעינית) - הביא אותה ליכולת להפיק דלק גרעיני המספיק לחמש ראש נפץ גרעיני ראשון בתוך כחודש, שני בתוך פחות מ-3 חודשים וראש נפץ גרעיני שלישי בתוך פחות מ-5 חודשים.

המפעל למים כבדים באראק, אירן (צילום: רויטרס, חדשות)
כור אראק שבאירן, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

גנץ: "הגיעה השעה לפעולה"

שר הביטחון בני גנץ נאם שלשום בכנס המכון למדיניות נגד טרור באוניברסיטת רייכמן בהרצליה. בנאומו התייחס לתוכנית הגרעין האירנית והסכם הגרעין ואמר כי "אירן לא מכבדת את ההסכמים שעליהם חתמה, ואין סיבה להאמין שתכבד הסכמים שעליהם תחתום בעתיד. הגיעה השעה לפעולות".

"אני קורא למדינות שעדיין חברות בהסכם הגרעין, להטיל את הסנקציות הקבועות בהסכם", אמר גנץ, "זה הזמן לבצע 'סנאפבק'. המאמץ מול אירן וגם מול אפגניסטן ומדינות נוספות, אינו עניין מזרח תיכוני או מערבי בלבד. 'שליחים' יכולים לקום בכל מקום בעולם. זו העת שכל המעצמות ובהן גם רוסיה וסין יירתמו למאבק לשמירה על היציבות העולמית".