סערה בארה"ב: סגנית נשיא ארה"ב קמלה האריס ביקרה אתמול (שלישי) באוניברסיטה בווירג'יניה, במסגרת ביקור רשמי מתוכנן - שם סטודנטית ששוחחה עימה אמרה לה כי ישראל מבצעת "רצח עם אתני" - ואילו האריס החליטה שלא לגנות את דבריה.

סגנית הנשיא ביקרה באוניברסיטת ג'ורג' מייסון שבווירג'יניה, שם היא שוחחה עם סטודנטים על חשיבות הדמוקרטיה ועל הזכות להביע עמדה. במסגרת השיחה דיברה גם עם סטודנטית שמתחה ביקורת על אישורו של בית הנבחרים האמריקני את תקציב הסיוע לישראל עבור מיירטי כיפת ברזל.

 

 

"ראיתי במהלך הקיץ שהיו המון הפגנות מחאה שביקשו לעמוד לצידם של הפלסטינים", אמרה הסטודנטית. "רק לפני כמה ימים אושר תקציב הסיוע לתמיכה בישראל, דבר אשר פגע בלבי בגלל רצח העם האתני ועקירת האנשים שהיא מבצעת, בדיוק כפי שקרה באמריקה - אני בטוחה שאת מודעת לדברים האלה". הסטודנטית מחתה על העובדה שמיליארד הדולרים שהוקצו לתמיכה בנשק הגנתי לישראל יכלו לסייע לביטוחי בריאות, במקום "לעודד את ישראל וערב הסעודית".

בתגובה, האריס הנידה בראשה ואמרה שהיא "שמחה" שהסטודנטית בחרה להעלות את התחושות והדאגות שלה ולעמוד על דעתה - "כי כך צריך להיות בדמוקרטיה". עוד היא הוסיפה כי "מדובר על הקול שלך, הפרספקטיבה שלך, החוויה שלך, האמת שלך - שאסור שידוכאו והם חייבים להישמע. זהו אחד הדברים שאנו נלחמים עבורו בדמוקרטיה". האריס הוסיפה ואמרה כי דמוקרטיה נמצאת בנקודה החלשה ביותר שלה כאשר "אף אחד לא נותר עוד בשיח".

כזכור, ביום חמישי אישר בית הנבחרים את תקציב הסיוע עבור חידוש מאגרי המיירטים של כיפת ברזל. החוק עבר בבית הנבחרים בתמיכת 420, לעומת התנגדות של 10 מחוקקים בלבד. החוק הוגש כסעיף בודד, זאת לאחר שהוסר ברגע האחרון מחוק התקציב - בשל התנגדות של מחוקקים דמוקרטים פרוגרסיבים.