"התקיפה הייתה טעות טרגית": ארצות הברית הודתה הלילה (בין שישי לשבת) כי עשרה אזרחים, ביניהם 7 ילדים, נהרגו בתקיפה האמריקנית באפגניסטן לפני כשלושה שבועות. הפנטגון הודה שבוצעה טעות והתנצל: "נשתדל ללמוד מהטעות הנוראה הזו". מדובר בשינוי בדברים שנאמרו בצד האמריקני, זאת לאחר שבכירים המשיכו לטעון כי התקיפה הייתה מוצדקת גם לאחר הדיווחים על הרג אזרחים.

מפקד פיקוד המרכז בצבא האמריקני, קנת' מקנזי, אמר כי באותו הזמן הוא היה בטוח שזה מנע איום על הכוחות בשדה התעופה בקאבול. "החקירה שלנו מגיעה למסקנה כי התקיפה הייתה טעות טרגית", הודה מקנזי. "סבור כעת כי לא סביר שההרוגים היו חברים בדאעש או היוו איום על הכוחות האמריקנים".

ההרס לאחר התקיפה האמריקנית בקאבול, אפגניסטן (צילום: רויטרס)
ההרס בקאבול לאחר התקיפה האמריקנית | צילום: רויטרס

בעקבות הרג האזרחים בתקיפה, שהגיעה בתגובה לפיגוע שבוצע בקאבול, עלו שאלות רבות לגבי עתיד תקיפות כאלו של ארצות הברית באפגניסטן. זאת, בעקבות איסוף המודיעין שכמעט ולא קיים מאז שהושלמה הנסיגה בחודש שעבר.

בהודעתו אמר שר ההגנה לויד אוסטין כי מתקפת המל"טים הרגה את אחמדי שעבד בעמותה "תזונה וחינוך בין-לאומי". "אנו יודעים כעת כי לא היה קשר בין אחמדי לדאעש-חוראסאן", אמר אוסטין. "פעילותו באותו יום לא הזיקה ואינה קשורה כלל לאיום הקרוב שחשבנו שעומד בפנינו".

בעקבות פיגוע ההתאבדות בשדה התעופה, צבא ארה"ב פתח במתקפת מזל"טים במזרח אפגניסטן, אז נהרגו שני חמושים של המדינה האיסלאמית. התקיפה השנייה שבוצעה היא המוטעית והיא הגיעה כשהצבא האמריקני היה בכוננות מוגברת לאחר הפיגוע. גורמים רשמיים הזהירו כי הם מצפים להתקפות נוספות על שדה התעופה, כולל מטילים ומטעני חבלה שהובאו על ידי כלי רכב, מה שהוביל לבסוף לטעות.

מפקד פיקוד מרכז בצבא ארה"ב, קנת' מקנזי, בנמל התעופה באפגניסטן (צילום: רויטרס)
מפקד פיקוד מרכז בצבא ארה"ב, קנת' מקנזי, בנמל התעופה באפגניסטן | צילום: רויטרס

יושב ראש המטות המשולבים, גנרל מארק מילי, האשים את "ערפל המלחמה", אך הודה בהצהרה כי מקרי המוות האזרחיים "קורעי לב". "בסביבה דינאמית של איום גבוה למפקדים בשטח הייתה סמכות מתאימה והייתה להם ודאות סבירה", הסביר.

גורם ביטחוני אמריקני אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הסמכות לבצע תקיפות באפגניסטן לא תישאר עוד בידי מפקדים אמריקנים באזור. הוא הוסיף כי שר ההגנה יצטרך לאשר בעצמו כל תקיפה עתידית.

עם זאת, מקנזי הפחית בהשפעה של ההרוגים האזרחיים על פעולות עתידיות באפגניסטן. "אני לא חושב שצריך להסיק מסקנות לגבי היכולת שלנו לפגוע באפגניסטן נגד מטרות טרור בעתיד בהתבסס על התקיפה הספציפית הזו", אמר.