בעקבות הביקורת – שינויים בממשל הבריטי: שר החוץ הבריטי, דומיניק ראב, סיים את תפקידו ויכהן כשר המשפטים וכסגן ראש הממשלה – כך הודיע אתמול (רביעי) משרדו של ראש הממשלה הבריטי בוריס ג'ונסון. ההודעה מגיעה לאחר ביקורת רבה שספג ראב על שהותו בחופשה ביוון – בעוד הטאליבאן ביצע הפיכה באפגניסטן. ברחוב דאונינג הודיעו בנוסף כי שר החינוך גאווין ויליאמסון פוטר מתפקידו.

ראב, שספג ביקורת רבה על התנהלותו בנסיגת בריטניה מאפגניסטן, יקבל גם תפקיד הלורד צ'נסלור, תפקיד בו הוא אחראי גם על עבודת בתי המשפט ועצמאותם. הביקורת נגד ראב הגיעה בעקבות התנהלותו באירוע תוך שהוא בחופשה ביוון, דבר שהוביל גם לקריאות רבות להתפטרותו.

ראש הממשלה הבריטי בוריס ג'ונסון (צילום: רויטרס)
נכנע לביקורת הציבורית? שינויים בממשלתו של בוריס ג'ונסון | צילום: רויטרס

לאחר הביקורת הרבה, אמר ראב כי הוא אינו שוקל להתפטר, אך הוא הודה כי בדיעבד הוא לא היה יוצא לחופשה כשהטאליבאן התקדם לכיוון קאבול. הוא גם הפריך טענות כי הוא נראה נרגע על החוף ביום בו נפלה הבירה האפגנית. "הדברים שנקשרו אליי הם שטויות, הים בעצם היה סגור", אמר לסקיי ניוז. השרה לנשים ולשוויון ליז טרוס תחליף את ראב ותכהן גם כשרת החוץ הבריטית.

שינוי נוסף - שר החינוך הבריטי פוטר

מהלך נוסף עליו הודיעו ברחוב דאונינג הוא פיטוריו של שר החינוך הבריטי גאווין ויליאמסון, שעורר ביקרות רבה בציבור בעקבות התנהלותו בתפקיד. "זו הייתה זכות לכהן כשר החינוך מאז 2019", כתב בטוויטר. "למרות האתגרים של המגפה העולמית, אני גאה במיוחד ברפורמות הטרנספורמציה שהובלתי בחינוך פוסט 16: במכללות להשכלה גבוהה, סדר היום שלנו בכישורים, חניכות ועוד".

בשבוע שעבר הוא התבלבל בין שני כוכבי ספורט בריטים שחורים, וסיפר למראיין ששוחח עם שחקן הכדורגל מנצ'סטר יונייטד מרקוס רשפורד, שניהל קמפיין לארוחות בית ספר חינם לילדים נזקקים במהלך המגיפה. אלא שלמעשה הוא נפגש עם שחקן הרוגבי מארו איטוג'ה. במאי 2019 פוטר ויליאמסון מתפקידו הקודם כשר ההגנה בשל הדלפת החלטה מרכזית הקשורה לחברת הטלקום הסינית Huawei מישיבת המועצה לביטחון לאומי בבריטניה.

ויליאמסון הוחלף על ידי נאדים זהבי, לשעבר השר שאחראי על החיסונים, שיכהן מעתה כשר החינוך הבריטי - כך אישר משרדו של ראש הממשלה ג'ונסון בטוויטר.