אחרי 2 עשורים ולאחר הפיכת הטאליבאן: הפנטגון הכריז אמש (שני) כי המטוס הצבאי האחרון של ארצות הברית יצא מאפגניסטן - ובכך הושלמה ‎הנסיגה האמריקנית. באפגניסטן מדווחים על חגיגות וירי באוויר של הטאליבאן בנמל התעופה בקאבול. למרות זאת, לא כל האזרחים האמריקנים באפגניסטן הצליחו להימלט.

מנהל הפיקוד המרכזי האמריקני, קנת' מקנזי, הודיע על השלמת הנסיגה. "מטוסי הצבא האמריקני פינה יותר מ-123 אלף אזרחים. פינינו יותר מ-6,000 אזרחים אמריקנים מקאבול, רובם הגדול כאלו שרצו לעזוב". לפי מקנזי, הטיסה האחרונה מקאבול יצאה אתמול בשעות הערב - ובכך הושלמה הנסיגה האמריקנית מאפגניסטן.

ולמרות זאת, לאחר ההכרזה הרשמית, אישר הגנרל מקנזי שארה"ב לא הצליחה לפנות את כל האזרחים האמריקנים מאפגניסטן. ההערכה היא שנשארו באפגניסטן כ-250 אמריקנים, ולדבריו, הם לא הצליחו להגיע לנמל התעופה. 

בנוסף, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן פרסם הודעה לאחר השלמת הנסיגה ובה כתב כי הוא "מודה למפקדים ולחיילים שלקחו חלק במשימה". בנוסף, ציין הנשיא שמחר הוא יישא נאום מיוחד לאומה, ובו יסביר את החלטתו שלא להאריך את הדד-ליין. ביידן סיים בתפילה לזכרם של 13 החיילים שנהרגו בפיגוע ביום חמישי.

 

שר החוץ של ארה"ב, אנתוני בלינקן, אמר כי החל פרק חדש בקשר של אמריקה עם אפגניסטן, והוסיף: "ארה"ב תמשיך במאמצים בלתי פוסקים לעזור לאמריקנים, לאפגנים ולאחרים לעזוב את אפגניסטן אם הם בוחרים בכך". בלינקן הודיע גם ש"סיוע לאפגניסטן לא יזרום דרך הממשלה האפגנית, אלא דרך סוכנויות עצמאיות".

לאחר ההודעה על השלמת הנסיגה האמריקנית, דובר ארגון הטאליבאן הכריז על עצמאות אפגניסטן ו"שחרור המדינה מהכיבוש האמריקני" כלשונו. במקביל - באפגניסטן החלו פעילי הטאליבאן לחגוג ולירות באוויר לציון האירוע. בתיעודים מהמדינה נראו פעילי הארגון יורים וצועקים משמחה על הנסיגה האמריקנית.
 

בחזרה לימי החושך באפגניסטן

בתוך כך, בשבועיים האחרונים מאז שהשתלט הטאליבאן על המדינה, נהג הארגון באיפוק מסוים כלפי אוכלוסיות נרחבות במדינה - במיוחד לעומת ימי שלטונו הזכורים לשמצה מלפני יותר מ-20 שנה. כעת, עם השלמת הנסיגה האמריקנית וכיבוש המדינה באופן סופי, מתחילים להישמע יותר ויותר סיפורים על מעשי רצח איומים ומזעזעים שמבצעים אנשיו.

פוואד אנדראבי היה זמר עממי ידוע באפגניסטן, ובימים האחרונים הפך לאחד הקורבנות הראשונים של המשטר החדש והאכזר במדינה. לפני כמה ימים הגיעו לוחמי טאליבאן לביתו, גררו אותו החוצה באלימות, וירו בראשו - ללא דיבורים רבים והסברים. בנו, ג'וואד, סיפר על כך לכלי התקשורת המקומיים. 

 

בנוסף לסיפורו של פוואד, שכל חטאו היה שניגן ושר - למורת רוחו של השלטון הדתי הקיצוני, מתרבים גם סיפורים על פגיעה בנשים אפגניות. בחיל האוויר האפגני שהקימו האמריקנים באפגניסטן ב-7 השנים האחרונות היו גם 4 נשים טייסות. על פי דיווחים שונים ביממה האחרונה, הטאליבאן שם לו למטרה לתפוס אותן, כאשר לפחות אחת מהן כבר נלכדה ונסקלה למוות.