מושל ניו יורק הדמוקרטי, אנדרו קואמו, הטריד מינית 11 נשים – כך עולה מדוח התובעת הכללית במדינה, לטישה ג'יימס. בין הנשים נמצאות עובדות נוכחיות בלשכתו ועובדות שלעבר, שטוענות כי נגע בהן בניגוד לרצונן והעיר לעברן הערות לא הולמות. בעקבות הדוח, קרא לו אמש (שלישי) הנשיא ביידן להתפטר מתפקידו.

ממצאי הדוח עוררו סערה פוליטית סביב קואמו, לאחר כמה חודשים בהם שערוריית ההטרדה החלה להכות גלים באופן לא רשמי. מפרטי החקירה עולה דפוס להתנהגות מינית לא ראויה מצד קואמו, הכוללת מגע בלתי רצוי והערות בעלות "אופי מרמז ומיני".

מחוקקים משתי המפלגות הגדולות גינו בתוקף את התנהלותו של קואמו ושוקלים האם יש לנקוט צעדים נוספים נגדו. לעת עתה, המושל מכחיש את הטענות ולא הביע נכונות להתפטר בעקבותיהן. "אני רוצה שתשמעו ישירות ממני כי לעולם לא נגעתי באף אחת באופן לא הולם ולא הערתי שום הערה בעלת אופי מיני", הגיב קואמו להאשמות. הוא קידם באופן תקשורתי את שיתוף הפעולה שלו בחקירת התובעת הכללית, אך חזר שוב ושוב על כך שההליך המשפטי מוטה ובעל גוון פוליטי.

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ומאחוריו סגנית הנשיא האריס (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

כבר בחודש מרץ אמר ביידן בריאיון כי על קואמו יהא להתפטר אם ההאשמות נגדו יאומתו. קריאתו של ביידן להתפטרותו של קואמו היא ככל הנראה האות הסופי לחברי המפלגה הדמוקרטית להתרחק ממושל ניו יורק המכהן, לאור ההליך המשפטי הדרמטי שעתיד להתפתח כנגדו.