אפגניסטן בידי הטאליבאן: יום לאחר כיבוש עיר הבירה קאבול על ידי ארגון הטרור, כאוס שורר הבוקר (שני) ברחובות אפגניסטן. אזרחים רבים מנסים להימלט מהמדינה דרך שדה התעופה, מרבית המדינות הזרות כבר פינו את אנשיהן מעיר הבירה. כוחות הטאליבאן הצטלמו הלילה על שולחנו של הנשיא היוצא בארמון הנשיאות - מנהיג הארגון אמר כי "עכשיו מתחיל המבחן האמיתי". במקביל, עשרות אפגנים תועדו נתלים על מטוס חילוץ אמריקני בנמל התעופה בקאבול. בתיעודים נוספים מהמקום נראים כמה מהם צונחים אל הקרקע בזמן שהמטוס המריא. 

הטאליבאן באפגינסטאן - סיקור N12:

הבוקר צבאו אזרחים אפגנים רבים על שדה התעופה הבין-לאומי בעיר הבירה קאבול כדי לנסות ולצאת מהמדינה. חיילים אמריקנים שהיו במקום נאלצו לירות באוויר כדי לפזר את ההמון. בדיווח בסוכנות הידיעות רויטרס הסבירו כי הירי נועד למנוע מההמונים במקום לחסום את מסלולי ההמראה. "ההמון יצא משליטה", תיאר אחד האמריקנים הבכירים שהיה במקום, "הירי נועד רק כדי לפזר את האנשים מהמקום".

חייל אפגני ברחובות קאבול, אפגניסטן (צילום: רויטרס)
חייל אפגני ברחובות קאבול, אפגניסטן | צילום: רויטרס

מחלקת המדינה האמריקנית אישרה כי כל אנשי השגרירות האמריקנית בקאבול פונו מהמבנה אל שדה התעופה, זאת לאחר שאתמול תועד מסוק אמריקני מפנה את אנשי השגרירות זמן קצר לאחר פלישת כוחות הטאליבאן לבירה קאבול.

 

 

 

 

 

 

ארה"ב פרסמה הודעה ובה היא מזהירה את אזרחיה האמריקנים ואת אזרחי אפגניסטן מלהגיע לשדה התעופה בקאבול. "המצב בקאבול אינו בטוח", נכתב, "בבקשה אל תגיעו לשדה התעופה עד להודעה חדשה". בכיר בממשל ביידן ציין כי הוא צפוי לשאת הצהרה בימים הקרובים בנוגע למשבר באפגניסטן.

מלבד ארה"ב, רוב המדינות הזרות כבר פינו את השגרירות שלהן מהמדינה - ובהן דרום קוריאה וניו-זילנד שסיימו לפנות הבוקר את כל אזרחיהן השוהים באפגניסטן, כך גם מרבית הדיפלומטיים המערביים ששהו במדינה. חלק מחברות התעופה, ובהן יונייטד איירליינס ואמירייטס כבר שינו את מסלוליהן או דחו את הטיסות שתוכננו לעבור באזור, כדי להתחמק מלעבור במרחב האווירי של אפגניסטן.

 

 

 

לוחמי הטאליבאן עם נשקים בלשכת הנשיא האפגני אשרף גאני
לוחמי הטאליבאן עם נשקים בלשכת הנשיא האפגני אשרף גאני
לוחמי הטאליבאן עם נשקים בלשכת הנשיא באפגניסטן
לוחמי הטאליבאן עם נשקים בלשכת הנשיא באפגניסטן

כוחות הטאליבאן סביב שולחן הנשיא: "מעוניינים בדיאלוג"

לוחמי הטאליבאן תועדו הלילה ברשת אל-גז'ירה חוגגים עם נשקים בלשכתו של הנשיא אשרף גאני, שנמלט כמה שעות קודם לכן מהמדינה לג'יקיסטן. הלוחמים צולמו עם נשקים כשהם נכנסים ללשכת הנשיא ומתיישבים סביב השולחן. במקביל, גאני הסביר בפייסבוק: "עשיתי זאת כדי למנוע שפיכות דמים".

מבצע פינוי שגרירות ארה"ב בקאבול (צילום: ap)
מבצע פינוי שגרירות ארה"ב בקאבול | צילום: ap

אחרי התמונות, דובר המשרד הפוליטי של הארגון, מוחמד נאיים, הכריז ברשת אל-גז'ירה כי הלחימה הסתיימה. "אנחנו לא חושבים שכוחות זרים יחזרו על ניסיונם הכושל באפגניסטן", הסביר מוחמד נאיים לרשת אל-גז'ירה. "מוכנים להתמודד עם החששות של הקהילה הבין-לאומית באמצעות דיאלוג. הארגון אינו רוצה לחיות בבידוד ומעוניין בקשרים עם הקהילה הבין-לאומית - מבקשים מכל המדינות והגופים לשבת איתנו כדי לפתור את הבעיות".