"ה-FBI הציג תמונה שונה לחלוטין ממה שאני הצגתי בפניו": ארה"ב סוערת לאחר שימוע שנערך שלשום (רביעי) בוועדת המשפט של הסנאט לבחינת התנהלותן הכושלת של רשויות אכיפת החוק במדינה בפרשת ההתעללות המינית החמורה של רופא נבחרת התעמלות הנשים האמריקנית, לארי נסאר, לפני כמה שנים.

האלופה האולימפית ומי שנחשבת לאחת המתעמלות הגדולות ביותר בכל הזמנים, סימון ביילס, העידה בדיון יחד עם ספורטאיות נוספות שחוו מעשי התעללות ותקיפה מינית מצדו של נסאר. "הם נתנו לטורף ילדים להישאר חופשי במשך יותר משנה וזה העניק לו באופן ישיר את היכולת להמשיך ולהתעלל", אמרה האתלטית האולימפית מקאיילה מארוני, אחרי שסיפרה לוועדת המשפט את כל הפרטים שמסרה בזמן אמת לחוקר ה-FBI, שבהמשך נקבע כי לא התייחס אליהם ברצינות.

"מה הטעם להתלונן על התעללות אם סוכני ה-FBI  שלנו הולכים בסופו של דבר לקבור את הדיווחים הללו על דעת עצמם", שאלה מארוני. "זה לחלוטין מרגיש כאילו ה-FBI החליטו לעצום עיניים מול העדויות שלנו ולעזור להגן על נסאר", אמרה סימון ביילס בגרון חנוק. "המסר חייב להיות ברור: אם אתה מתיר לטורף לפגוע בילדות וילדים, המשמעויות של זה יהיו מידיות וחמורות, מספיק".

הרופא לארי נאסר (ארכיון) (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

מתעמלת נוספת שהעידה בדיון, אלי ראיסמן, קראה לבצע חקירה נוספת כיצד חקירתו של לארי נסאר נכשלה בשלביה הראשונים. לדבריה, סוכני ה-FBI הפעילו עליה לחצים לקבל את הסכם הטיעון שנרקם עימו בשלבי החקירה המוקדמים. "הסוכן ביטל את חומרת מקרה ההתעללות שלי", אמרה, "זה גרם לי להרגיש שהמקרה שלי לא שווה תלונה אפילו".

ההאשמות נגד נסאר הופיעו ב-FBI לראשונה ביולי 2015. מספר הפרות של פרוטוקולי החקירה המקובלים הובילו כבר מההתחלה לעיכוב של מספר חודשים, כפי שעולה מדוח מיוחד שחובר עבור משרד המשפטים האמריקני. "בזמן שהחקירה הפדרלית בעניינו דשדשה, נסאר המשיך להתעלל בקורבנותיו", נכתב בין היתר בדוח.

"סוכני ה-FBI כשלו בתגובתם לההאשמות נגד נסאר, כאשר לא התייחסו אליהן במידת הרצינות והדחיפות המתבקשת", מוסיפים מחברי הדוח. "הם ביצעו אין-ספור טעויות קריטיות, ואף הפרו כמה וכמה הוראות מדיניות ברורות של ה-FBI". מארוני זיהתה את עדותה בדוח שחובר על החקירה מספטמבר 2015, כאשר הסוכן שבפניו היא התלוננה הפר את מדיניות הבולשת ואף ייחס לה דברים שמעולם לא אמרה בסיכום עדותה, שנכתב רק כשנה לאחר שמסרה אותה.

המתעמלות מעידות בסנאט (צילום: reuters)
צילום: reuters
המתעמלות מעידות בוועדת הסנאט (צילום: reuters)
צילום: reuters

מארוני ומתעמלות נוספות מתחו ביקורת על התנהלות משרד המשפטים, בהתבסס על הדוח המיוחד שחובר על החקירה, על כך שמעולם לא העמידו את אותם סוכנים לדין, למרות ההאשמות החמורות נגדם. "לאחר שמסרתי את הסיפור המלא שעברתי ל-FBI בקיץ 2015 – לא רק שהם לא דיווחו על ההתעללות שעברתי, אלא שבסופו של דבר, 17 חודשים לאחר מכן, הם כתבו סיכום שקרי לחלוטין של הדברים שאמרתי", אמרה. בהמשך הדיון בוועדת המשפט אמר מפקח משרד המשפטים כי המידע השקרי שרשמו הסוכנים לא היה רחוק מלסכן את כל החקירה והתיק נגד נסאר.

"נמאס לי מלחכות לאנשים לעשות את המעשה הנכון", הבהירה מארוני. "מכיוון שההתעללות שעברתי הייתה די והותר והגיע הזמן שיעשה עימה צדק", הוסיפה, בהתייחסה לעובדה שסגנית התובע הכללי של ארה"ב, ליסה מונאקו, נעדרה מהדיון בוועדה. היא והתובע הראשי, מאריק גרלנד, צפויים להופיע בפניה בעניין זה בחודש אוקטובר הקרוב, שם יידרשו להסביר מדוע לא נקטו בצעדים נגד גורמי אכיפת החוק שפגעו בחקירה.

לארי נסאר, לשעבר רופא נבחרת התעמלות הנשים האמריקנית, הורשע בשנת 2018 ב-7 מקרים של התעללות מינית בבית המשפט במדינת מישיגן. לאחר ההרשעה, נגזרו עליו בין 40 ל-175 שנות מאסר – לאחר שיותר מ-150 נשים ונערות העידו בבית המשפט שהוא התעלל בהן מינית לאורך יותר משני עשורים, תוך ניצול חמור של תפקידו כרופא האישי שלהן.