משטרת גרמניה עצרה אתמול (רביעי) ארבעה חשודים בתכנון פיגוע בבית כנסת בעיר האגן שבמערב המדינה, סמוך לעיר דורטמונד. שר הפנים של מדינת נורדריין-וסטפאליה,  הרברט ראול מסר שהמשטרה קיבלה מידע מודיעני על כוונתם של הארבעה לבצע מתקפה, ככל הנראה על רקע אנטישמי, בבית הכנסת בעיר בזמן תפילות יום הכיפורים.

ארבעת חברי החוליה שנעצרו, חשודים כי תכננו לפגוע במתפללים בבית הכנסת. בין העצורים גם נער בן 16 ממוצא סורי. המשטרה מסרה שהם נעצרו בתום מבצע מודיעיני שכלל מעקב אחר כמה אנשים וסריקה בכמה וכמה בתים. "קיבלנו טיפ מודיעיני מאוד ספציפי ומדויק על הכוונה לתקוף בבית הכנסת", אמר ראול. 

האירוע, באופן טבעי, מסעיר את העיירה הקטנה בחבל הרוהר בת 200 אלף התושבים. בשנים האחרונות, על רקע ריבוי הפליטים בגרמניה, חלה עלייה משמעותית במספר האירועים האנטישמיים במדינה.

עצרת המונים בעקבות הירי בבית הכנסת בהאלה (צילום: ולנטין האקן)
עצרת המונים בעקבות הירי בבית הכנסת בהאלה | צילום: ולנטין האקן
הנשיא ריבלין נגד הירי בבית הכנסת בגרמניה (צילום: מיכל צ'ין)
הנשיא ריבלין נגד הירי בבית הכנסת בגרמניה | צילום: מיכל צ'ין

כזכור, ב-9 באוקטובר 2019, בצוהרי יום הכיפורים לפני שנתיים בדיוק, התרחש פיגוע הירי בבית הכנסת בעיר האלה שבגרמניה. הפיגוע, שבו נרצחו שני בני אדם ונפגעו שניים נוספים, כוון באופן מובהק נגד הקהילה היהודית.

הרוצח, אזרח גרמניה בן 27 בעל עמדות ימין קיצוניות בשם שטפן באלייט העביר בשידור חי בפלטפורמת סטרימינג את מעשה הרצח, כשבמקביל הכחיש את השואה, הביע עמדות אנטישמיות, גידף יהודים וזרים וכן התבטא נגד פמיניזם. הוא הורשע בשני מקרי הרצח ונגזר עליו מאסר עולם.