יחסי חברות קרובים - ומחויבות למאבק בגרעין האיראני: ראש הממשלה נפתלי בנט, ונשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, נפגשו הערב (שישי) בבית הלבן – זאת לאחר שהפסגה המשותפת שתוכננה להתקיים אתמול נדחתה בעקבות הפיגוע הקטלני באפגניסטן שגבה את חייהם של עשרות - ובהם גם חיילים אמריקנים. בנט וביידן נועדו בארבע עיניים במשך 50 דקות - זמן כפול מהמתוכנן ולאחר מכן מסרו הצהרות משותפות לתקשורת - וסיפרו על היחסים הקרובים שנוצרו ביניהם ועל המחויבות לטיפוח היחסים והמאבק בתוכנית הגרעין האיראנית.

בנט וביידן לוחצים ידיים בחדר הסגלגל (צילום: רויטרס)
לוחצים ידיים. ביידן ובנט בפגישתם הראשונה | צילום: רויטרס

בתחילת דבריו, התייחס הנשיא ביידן לפיגוע באפגניסטן: "האובדן של חיי אמריקנים הוא טרגי, אני יודע שראש הממשלה איבד חברים במלחמה, אין כל דרך לנחם את אלה שאבדו, המשימה שם מסוכנת ואכן ספגנו אבדות כבדות לצבא האמריקני במקום. אנחנו מחויבים להמשיך במשימה ולהגן על הכוחות כמה שניתן".

בנט וביידן בחדר הסגלגל‎ (צילום: אבי אוחיון / לע"מ‎)
ראש הממשלה בנט והנשיא ביידן בפגישתם האישית | צילום: אבי אוחיון / לע"מ‎ביידן התייחס גם ליחסים האישיים עם בנט והצהיר שנהיו חברים קרובים: "נהדר שראש הממשלה כאן. הוא חבר שאני מכיר עוד מימיו בהייטק, יש לנו כמה תאגידים שהיו בקשר עם החברה שלו. נהיינו חברים טובים. הוא נסע הרבה ברכבת לדלאוור. יש לו את הממשלה הכי מגוונת בהיסטוריה הישראלית".

עוד הדגיש ביידן: "אני תומך בכל לבי בחידוש המלאי של כיפת ברזל. דיברנו גם על אירן - ועל כך שהיא אף פעם לא תהיה גרעינית". בנוסף, התייחס הנשיא האמריקני גם לסוגיית הפטור מוויזות לישראלים - והצהיר שממשלו יקדם את הסוגיה. 

בנט לביידן: "המטרה הראשונה - לעצור את הכוונות ההתקפיות של איראן"

"בשם העם בישראל, אני רוצה להביע את תנחומינו על החיים של האמריקנים שאבדו בקאבול, האמריקנים איבדו את חייהם תוך הגנה על חיים אחרים וזו המשמעות של אומץ", אמר ראש הממשלה בנט בפתח דבריו. "אנחנו עומדים לצדה של ארה"ב, אני רוצה להודות לך, אדוני הנשיא, על המילים החמות. במשך עשרות שנים אמריקה עמדה לצד ישראל, גם כשעשרות טילים נפלו על ערים ישראליות. אנחנו בוטחים בתמיכה שלכם, וישראל יודעת שאין לה בת ברית טובה יותר מארה"ב".

הצהרת בנט וביידן (צילום: N12)
ביידן ובנט בפגישתם בחדר הסגלגל, הערב | צילום: N12

"אני מביא רוח חדשה של רצון טוב, של אחדות, הוגנות ויושרה, ובהתלהבות מרובה לעבוד יחד כדי לבנות עתיד טוב יותר", הוסיף בנט, "זה מה שישראל רוצה - להיות טובה ולעשות טוב, עלינו להיות חזקים כדי להיות טובים. אנחנו לא יכולים שלא לעמוד על המשמר אפילו לא לרגע כי אנחנו בשכונה הכי קשה בעולם, המזרח התיכון".

בנט פנה לביידן ואמר לו: "שמחתי לשמוע את מילותיך הברורות שלאירן לעולם לא יהיה נשק גרעיני. אתה הדגשת שיהיו אופציות נוספות אם האופציה הדיפלומטית לא תעבוד. מדובר במשטר אסלאמי רדיקלי שמאיים על העולם כולו. בזמן שאנחנו יושבים כאן עכשיו, האירנים מעשירים את הצנטריפוגות שלהם בנתנז ועלינו לעצור את זה".

"המטרה הראשונה היא לעצור את הכוונות ההתקפיות של אירן כדי למנוע ממנה להפוך למעצמה גרעינית", אמר בנט, "ישראל לא תבקש מארה"ב להגן עליה, זה התפקיד שלנו - אנחנו נגן על עצמנו. אבל יחד עם זאת, אנחנו מודים לכם על הכלים והתמיכה שנתתם לנו במרוצת השנים". 

לפני הפגישה: ביידן צלצל לסלולרי הפרטי של בנט - ושוחח איתו ממושכות

הפגישה האישית בין בנט לביידן נמשכה כ-50 דקות – הרבה מעבר למתוכנן. היא החלה בחדר הסגלגל ומשם עברה לחדר האוכל הפרטי של הנשיא, שם השניים שוחחו ושתו קפה. לאחר הפגישה האישית ומסירת ההצהרות לתקשורת – החלה פגישת העבודה של הצוותים.

מהצד האמריקני משתתפים בפגישה מזכיר המדינה אנתוני בלינקן, היועץ לביטחון לאומי ג׳ייק סאליבן, שגרירת ארה"ב לאו"ם לינדה תומאס-גרינפילד, המתאם למזרח התיכון וצפון אפריקה במועצה לביטחון לאומי ברט מקגורק, ממלא מקום שגריר ארה"ב בישראל מייקל רטני ומנהלת בכירה למזרח תיכון וצפון אפריקה במועצה לביטחון לאומי ברברה ליף.

הצהרת בנט וביידן (צילום: רויטרס)
הפגישה האישית בין השניים נמשכה 50 דקות. ביידן ובנט | צילום: רויטרסמהצד הישראלי משתתפים בפגישה היועץ לביטחון לאומי וראש המל"ל ד"ר איל חולתא, מזכיר הממשלה שלום שלמה, ראש הסגל של רה"מ טל גן צבי, המזכיר הצבאי אלוף אבי גיל, שגריר ישראל לארה"ב ולאו"ם גלעד ארדן והיועצת המדינית - שמרית מאיר. 

לאחר דחיית הפגישה שתוכננה לאתמול, הנשיא ביידן צלצל לטלפון הסלולרי הפרטי של בנט - ולא דרך המרכזיה של הבית הלבן. השיחה בין השניים הייתה ארוכה וידידותית, ובמהלכה אמר ביידן לבנט: "אני מעריך את זה שאתה מבין את הסיטואציה, העיכוב יהיה לטובה". בנט השיב לנשיא שהוא חש שהצוותים שלו ושל הבית הלבן עובדים טוב יחד – וזו גם מטרת הפגישה הפרטית שנערכה בין השניים: לייצר קשר אישי.