8 חודשים אחרי שהוסגרה מלכה לייפר לאוסטרליה, בית המשפט במדינה קבע כי קיימות די ראיות להעמידה לדין בגין 70 סעיפים של תקיפה מינית. 3 המתלוננות נגד לייפר בת ה-55 הן אחיות שהיו תלמידות שלה בבית הספר לבנות "עדת ישראל" במלבורן. לייפר ממשיכה לכפור באשמה.

התביעה במלבורן זנחה ארבעה סעיפי אישום לאחר שהתברר כי המקרים שבנדון התרחשו בישראל. על פי כתב האישום, לייפר תקפה את האחיות דסי ארליך, ניקול מאייר ואלי סאפר כשהיו תלמידותיה בין השנים 2008-2004. השופטת שדנה בתיק בערכאה נמוכה אמרה כי היא מאמינה שהעדויות שנתנו האחיות בדלתיים סגורות מספיקות כדי להרשיע של לייפר. כעת יעלה התיק לערכאה גבוהה יותר והדיון הראשון בעניינה יתקיים ב-21 באוקטובר.

במהלך הדיון האחרון ביום חמישי העיד בעלה לשעבר של דסי ארליך, ג'ושוע, על שיחת טלפון קשה שערכה אישתו דאז עם אחותה ניקול ב-2008. לדבריו, בשיחה שיתפה דסי את ניקול כי היא סיפרה לעובדת סוציאלית שעבדה ב"עדת ישראל" מידע הקשור ליחסיה עם לייפר.

מלכה לייפר (צילום: Yonatan SindelFlash90)
צילום: Yonatan SindelFlash90

"דסי הייתה מאוד מודאגת שהעובדת הסוציאלית תספר לאנשים נוספים במלבורן", העיד הגרוש. "היא לא הבינה למה זה נתפס באופן חמור כל כך". עוד הוסיף כי הוא מאמין שהיא ניסתה לשכנע את העובדת הסוציאלית לא לנקוט צעדים נוספים.

בעבר העידו דסי וג'ושוע ארליך כי לייפר הייתה מעין דמות אימהית עבור האחיות, וכי בית הספר היווה עבורה מעין הפסקה מהבית הקשה שבו גדלו ומאימן. הבעל לשעבר הוסיף כי הוא שמע מאשתו שלייפר נהגה לחבק אותה, לעסות את ירכיה ולהעניק לה יחס מיוחד. לדבריו, הדברים לא הדאיגו אותו בזמנו. "אם היא הייתה אומרת שזה מתחת לבגדים או משהו בסגנון אז הייתי מודאג", אמר.

דסי ארליך (צילום: חדשות)
דסי ארליך, מתלוננת נגד לייפר | צילום: חדשות

מארגון "מגן" המלווה את הנפגעות נמסר: "אנו מברכים את מערכות הצדק באוסטרליה שלא לקחו זמן, וקבעו כי יש תשתית ראייתית בתיק מלכה לייפר. אנו עומדים לצד המתלוננות האמיצות שלא הסכימו לוותר ונלחמו שנים רבות על העמדתה של לייפר לדין ומשוכנעים שבית המשפט באוסטרליה ירשיע את לייפר וישים סוף לפרשייה הקשה הזאת".

לייפר פרשה מתפקידה ב-2008 ונמלטה לישראל לפני שנפתחו נגדה ההליכים. מוקדם יותר השנה היא הוסגרה לאוסטרליה אחרי הליך ארוך בנושא בארץ. בימים אלו היא נמצאת במעצר בכלא לנשים במלבורן.

סוגיה סבוכה מאוד לאורך ההליך המשפטי הייתה בנושא בריאותה הנפשית של לייפר. צוות ההגנה שלה טען כי היא אינה כשירה לעמוד לדין, בשל מחלת נפש ממנה היא לכאורה סובלת. "הרושם שנותר בי הוא שהמשיבה מעצימה את בעיותיה הנפשיות, ובכך היא מתחזה למי שחולה במחלת נפש", כתבה השופטת חנה לומפ. "על כן, מסקנתי היא שהמשיבה מסוגלת לעמוד לדין ויש לחדש את הליכי ההסגרה בעניינה".