הפגנות מחאה פרצה היום (שבת) במרכז פריז נגד כוונת הממשלה להעביר מתווה "תו ירוק" שיגביל את סרבני החיסונים מכניסה למקומות ציבוריים. מאות מפגינים התאספו סמוך למגדל אייפל כשהם נושאים שלטים - "חופש לכל בני האדם בעולם" ו"עצרו את דיקטטורת החיסונים". המשטרה נאלצה לירות גז מדמיע לעבר מפגינים שהתעמתו עם שוטרים.

הצעת החוק הממשלתית למתווה התו הירוק אמורה להגיע להצבעה בקרוב בפרלמנט, והיא כוללת צעדים נגד סרבני חיסונים שדומים לתו הירוק בישראל: איסור כניסה למקומות ציבוריים ואירועים שבהם מתאספים יותר מ-50  איש, כמו בתי קפה, מסעדות, מוזיאונים ובתי קולנוע – אלא אם כן יציגו בכניסה תוצאת בדיקה שלילית של קורונה (או תעודת מתחסן). ילדים בני פחות מגיל 12 יהיו פטורים מהצגת תוצאת בדיקה שלילית.

הפגנות נגד הקורונה בפריז (צילום: reuters)
הפגנה בפריז נגד התו הירוק | צילום: reuters
הפגנות פריז נגד התו הירוק (צילום: AP)
הפגנות פריז נגד התו הירוק | צילום: AP

התו הירוק הצרפתי אמור להיכנס לתוקף בחודש הבא. מוקדם יותר השבוע, בעקבות הפגנה של יותר מ-100 אלף איש שיצאו לרחובות, הממשלה החליטה לרכך את המתווה על ידי הורדת גובה הקנסות לאזרחים שלא מצייתים לחוק ושינוי ההגבלות במרכזי קניות. אך עדיין המתנגדים להגבלות לא מרוצים ומספר מחוקקים ציינו שאם החוק יעבור אז הם יעתרו לבית המשפט לחוקה נגד המתווה.

מדובר בצעדים קשים שנוקטת צרפת נגד מתנגדי חיסונים שאף מדינה אחרת באיחוד האירופי לא נקטה. ההחלטה הגיעה עם התפשטות זן דלתא בצרפת שהביא לזינוק בתחלואת הקורונה ביותר מ-125% בתוך כשבוע. שר הבריאות הצרפתי אמר השבוע לרשת CBS News כי 96% מהמקרים במדינה מקורם בזן דלתא.

גם באוסטרליה התקיימו הפגנות ענק במחאה על הסגרים שהוטלו במדינה בניסיון לעצור את התחלואה במדינה. אחת מההפגנות הגדולות התקיימו בסידני הבירה, שם נעצרו מספר מפגינים שחסמו מחסומים. במשך שעות המפגינים התהלכו ברחובות העיר וצעקו "חופש!".

הרשויות בצרפת דיווחו אתמול כי מספר הנדבקים היומי בקורונה עומד על 21,493 בני אדם, לצד 29 מקרי מוות. מספר המתים בצרפת מהנגיף עומד בסך הכול על 85,082 בני אדם בסך הכול.