תפנית נוספת בריב המשמורת על הניצול היחיד מאסון הרכבל באיטליה: קרוביו באיטליה של איתן בירן בן ה-5, שהוריו ואחיו וסבו וסבתו נהרגו באסון בחודש מאי, הצהירו כי נחטף על ידי סבו. אמש (שבת) התברר כי הילד הוטס לישראל, ללא אישור משפחתו שבאיטליה. עד לשעה זאת מסרבים מטעם משפחת פלג להתייחס לטענת משפחת בירן כי איתן נחטף על ידי סבו לישראל.

ל-N12 נודע כי משפחת בירן באיטליה, שמצויה במאבק עם משפחת פלג בישראל, אפשרה לסב לפגוש את נכדו. לאחר שעות של נתק הם קיבלו הודעה: "איתן הגיע הביתה". הם הגישו במהרה תלונה על חטיפה, ונודע להם כי איתן שוהה בישראל - ככל הנראה בזכות הדרכון הישראלי, זה שהמשפחה בישראל הייתה אמורה להחזיר לפי החלטת בית משפט באיטליה.

עמית בירן ואשתו טל ז"ל
עמית בירן ואשתו טל ז"ל

ידיד קרוב של איה בירן (דודתו של איתן) סיפר ל-N12 על השתלשלות הפרטים: "הבוקר הסב הגיע לביקור ומפגש עם איתן, ביקור שהוסכם ותואם מראש".

עוד סיפר: "הסב היה אמור להשיב את איתן לאיה סביב השעה השעה 18:30, דבר שלא קרה, הסב ניתק קשר עם איה, לאחר כמה שעות, התברר שללא אישור איתן הוטס לישראל". לדבריו, איה בירן פועלת כעת מול הרשויות באיטליה - מכיוון שהיא האפוטרופסית של איתן מאז האסון. 

לאחרונה דווח באיטליה כי משפחתו של איתן רשמה אותו לבית ספר קתולי. בעיתון "לה סטאמפה" האיטלקי נכתב לפני חודש כי בשל השיפור במצבו איתן נרשם לבית ספר בעיר פאביה, המנוהל על ידי נזירות - בית ספר שגם ילדיה של איה בירן רשומים אליו. "אנחנו מקבלים אותו אלינו בשמחה", מסרו מבית הספר.

הנזירה שמנהלת את בית הספר, סיפרה לאחרונה שהחיבוק של האב הציל את איתן. "אני זוכרת איך טל, האם, נתנה לילד את כל האהבה שהוא צריך, עכשיו אנו מעניקים לו את החיבוק והאהבה כדי לפצות על האובדן שלו, כולם אוהבים אותו ותומכים בו".

אסון הרכבל באיטליה - כך זה קרה (צילום: getty images)
אסון הרכבל באיטליה - כך זה קרה | צילום: getty images

איתן נשאר הנצר היחיד למשפחתו שנספתה, היה מצוי בחזקתה של דודתו איה, אחותו של אביו, שמתגוררת באיטליה. עם זאת, בארץ יש לו משפחה שמנהלת מאבק שמטרתו להחזיר אותו לישראל – לידי אחותה של אימו. לטענת משפחתה של אימו של איתן, מדובר בלא פחות ממחטף.

"כשאיתן היה מאושפז, איה ניגשה לאביו של טל ואמרה לו שיש צורך למנות אפוטרופוס באופן מיידי", הסביר רון פרי, גיסה של טל ז"ל. "הם סיכמו ביניהם שלאור העבודה שהיא רופאה דוברת איטלקית, היא תיקח על עצמה את הנטל של האפוטרופסות באופן זמני".

מנגד גלי פלג, דודתו של איתן, הודיעה כי היא ובעלה רון פתחו בהליך משפטי לאמץ איתן. גלי היא אחותה של האם טל בירן ז"ל והיא מנהלת את מאבקה נגד איה, אחותו של האב עמית ז"ל, המתגוררת באיטליה ושאיתן היה בחזקתה.

כאשר הודיעה גלי על כוונתה לאמץ את איתן אמרה במסיבת עיתונאים: "הילד הזה כרגע נמצא במחשבה שאנחנו לא רוצים להיות איתו, שהוא עשה משהו לא בסדר", והוסיפה פנייה ישירה לאיתן: "איתן אהוב ליבנו לא ויתרנו עליך ולא נוותר עליך. אתה לא היית הנס רק של ההורים שלך אלא גם שלנו. מבחינתו שאיה תיקח את כל הכסף אנחנו לא מעוניינים בכסף הזה".

בהכנת הכתבה השתתף: גלעד שלמור