תקיפת הספינה הישראלית במפרץ עומאן: "אירן מוכרחה לשאת בתוצאות על התקיפה השערורייתית", כך אמר היום (שני) ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון. "מדובר בתקיפה בלתי מתקבלת על הדעת". אתמול הצהיר שר החוץ הבריטי דומיניק ראב כי הוא מגנה את המתקפה שבה נהרגו אזרח בריטי ואזרח רומני, וכי אירן היא זו שאחראית עליה בסבירות גבוהה.

"אזרח בריטי מת", הוסיף ג'ונסון בהצהרתו היום. "הכרחי לחלוטין שאירן וכל מדינה אחרת יכבדו את החופש לנווט מסביב לעולם - ובריטניה תמשיך להתעקש על כך". שר החוץ יאיר לפיד צייץ בתגובה להצהרה: "ראש ממשלת בריטניה צודק. אירן חייבת לשאת בתוצאות".

שר הביטחון בני גנץ התייחס בכנסת לפגיעה בספינה: "אירן תהיה מסוכנת יותר לעולם משהייתה עד כה, הרסנית יותר לאזור משהייתה עד כה - ותשאף להפוך לאיום קיומי על ישראל. אנחנו נפעל להסיר כל איום שכזה. התוקפנות של אירן באזור, ובפרט בחזית הימית, הולכת ומחריפה". 

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון (צילום: רויטרס_)
ראש ממשלת בריטניה מגנה את תקיפת הספינה הישראלית | צילום: רויטרס_

"התקיפה האחרונה שהובילה לרצח שני אזרחים שלא היו מעורבים בלחימה היא עליית מדרגה בהסלמה של אירן", הוסיף גנץ. "זו הסיבה שחייבים לפעול כעת מול אירן שלא רק חותרת לגרעין צבאי אלא גם מביאה למרוץ חיסון מסוכן ופועלת לפורר את היציבות במזרח התיכון. זה איננו איום עתידי אלא סכנה מוחשית ומיידית. ישראל מחזיקה במגוון כלים ואפשרויות בכדי להגן על אזרחיה. נבוא חשבון עם מי שינסה לפגוע בנו". 

בהודעה שפרסם אתמול מזכיר המדינה האמריקני, טוני בלינקן, הוא הצהיר כי ארצות הברית בטוחה שאירן אחראית לתקיפת כלי השיט: "אין כל הצדקה למתקפה שכזו, היא חלק מדפוס של מתקפות שכאלה בתקופה האחרונה. פעולות כאלה מאיימות על הסחר החופשי בים ועל חיי אדם". עוד הבהיר בלינקן, כי וושינגטון בוחנת את צעדיה יחד עם שותפותיה וכי היא שוקלת "תגובה הולמת". 

הספינה שהותקפה סמוך לעומאן
הספינה הישראלית לאחר הפגיעה

הגינויים מוושינגטון ומלונדון הגיעו לאחר שאירן הכחישה את מעורבותה באירוע ולאחר שישראל הפעילה לחצים על גורמים בין-לאומיים.

ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס לנושא בפתח ישיבת הממשלה אתמול ואמר: "בימים האחרונים העולם קיבל עוד תזכורת לתוקפנות האירנית, הפעם בלב ים. האירנים, שתקפו בכלי טיס בלתי מאוישים את הספינה, כיוונו לפגוע במטרה ישראלית. במקום זה, המעשה הפיראטי שלהם הביא למותם של אזרח בריטי ואזרח רומני".