10 חודשים לאחר ההתנקשות המסתורית, הניו יורק טיימס פרסם היום (שבת) פרטים חדשים על מבצע החיסול של ראש תוכנית הגרעין האירנית מוחסן פח'ריזאדה. על פי הפרסום, שמייחס את הפעולה למוסד הישראלי, סוכנים אירניים סייעו לאנשי המוסד להציב מכונת ירייה על טנדר שעמד בצד הדרך שבה נסע פח'ריזאדה – ושממנו נורו היריות הקטלניות שהובילו למותו. מי שלחץ על ההדק, עשה זאת באמצעות מחשב שהיה ממוקם קילומטרים רבים מחוץ לאירן.

על פי הדיווח, פח'ריזאדה היה על הכוונת של ישראל במשך 14 שנה וכבר בשנת 2009 ניסו לחסלו. אז, קבוצת מתנקשים המתינה לו בטהרן וברגע האחרון המבצע בוטל מחשש שהוא נחשף ושסוכנים אירניים טומנים פח למוסד. בעקבות אותו כישלון, כך טוענים בניו יורק טיימס, בישראל החליטו לפעול בדרך שונה לגמרי.

זירת ההתנקשות במחסן פחריזאדה (צילום: רויטרס, רויטרס_)
זירת ההתנקשות | צילום: רויטרס, רויטרס_

ביום שבו חוסל, 27 בנובמבר 2020, ראש תוכנית הגרעין האירנית התעורר כשעה לפני הזריחה, כפי שהיה רגיל לעשות בכל יום, כדי ללמוד פילוסופיה של האסלאם. בשעות הצוהריים, פח'ריזאדה ואשתו עזבו את בית הנופש שלהם שממוקם באבסרד, מזרחית לטהרן הבירה – שם הם תכננו להעביר את סוף השבוע.

המודיעין האירני הזהיר את פח'ריזאדה מפני האפשרות שייתנקשו בו, אך הוא לא שעה לאזהרות. למרות מעמדו הבכיר בהנהגה הצבאית האירנית, פח'ריזאדה רצה לחיות חיים רגילים ככל האפשר ותחביביו היו בין השאר קריאת שירה פרסית, לנפוש עם משפחתו בחוף הים ולטייל באזור הכפרי.

תוך שהוא מתעלם מהאזהרות של צוות המאבטחים שלו, הוא נסע לעיתים קרובות במכוניתו הפרטית לעיר הנופש אבסרד, ללא שומרי ראש או מכונית משוריינת. זו אמנם הייתה הפרה חמורה של פרוטוקול האבטחה סביבו, אך הוא התעקש על כך.

תיעוד זירת חיסול ראש תוכנית הגרעין באירן (צילום: N12)
זירת ההתנקשות | צילום: N12

באותו יום גורלי, המדען הבכיר ואשתו נכנסו למכוניתם, ניסאן מדגם טינה בצבע שחור. אשתו התיישבה במושב הנוסע שלצד הנהג – והשניים יצאו לדרך. קודם לכן, כך על פי הדיווח בניו יורק טיימס, סוכנים אירניים שעובדים עבור המוסד החנו טנדר ניסאן בצבע כחול בצד הכביש שמחבר בין אבסרד לכביש הראשי.

המקום שבו חנה הטנדר היה מוגבה מעט וממנו ניתן היה לראות בבירור את כלי הרכב המתקדמים לכיוונו. מתחת לברזנט ומוסווה באמצעות חומרי בנייה, על הטנדר הונחה מכונת ירייה בעלת בינה מלאכותית עם קליעים בקוטר 7.62 מ"מ.

בסביבות השעה 13:00 בצוהריים, יחידת המחסלים קיבלה איתות שפח'ריזאדה, אשתו ויחידת שומרי ראש מתכוננים לעזוב את אבסרד. המתנקש התמקם בעמדה שלו, כיוון את הנשק ולחץ על ההדק. אך הוא היה רחוק מאוד מאירן. למעשה הוא רכן מעל מסך מחשב שנמצא במיקום לא ידוע במרחק קילומטרים מהמקום, זאת לאחר שכל יחידת החיסול כבר עזבה את המדינה.