משטרת העיר פאביה שבצפון איטליה פתחה בחקירה בגין "חטיפה בנסיבות מחמירות" נגד שמואל פלג, סבו מצד האם של הילד איתן בירן בן ה-6 שניצל באסון הרכבל באיטליה - כך דווח היום (שני) באתר החדשות האיטלקי "לה רפובליקה".

על פי החשד, פלג העביר את איתן לישראל ללא תיאום עם איה בירן, אחותו של האב ודודתו של איתן שמשמשת כאפוטרופוסית של הילד באיטליה, מה שהוביל להגשת התלונה במשטרה. מאז האירוע הטרגי שבו נהרגו הוריו, אחיו, סבו וסבתו של איתן, נמצאים בני המשפחה מצד האם והאב בסכסוך משפטי לגבי המשמורת על הילד. 

על פי הדיווח, הבוקר הגיעה עורכת הדין של הדודה לבית המשפט האיטלקי כדי "לשוחח עם השופטת ולהפעיל את אמנת האג" שנוגעת להיבטים של המשפט הבין-לאומי בנושא ילדים. מנגד, עורכי הדין של הסב טענו כי הוא "הביא את איתן לישראל לאחר שניסה לשווא במשך חודשים להשמיע גם את קולה של משפחת האם בהליך האזרחי למינוי אפוטרופוס. לאחר שהוא גורש ממנו ודאג לבריאותו של נכדו, הוא פעל מתוך דחף".

ההרוגים בתאונת הרכבל באיטליה‎
עורכי הדין של הסב טענו שהוא פעל מתוך דחף, אסון הרכבל

עורכי הדין של הסב הבהירו כי הם שואפים לכך שזכויות משפחת האם יוכרו, והם בטוחים שלאחר מכן ישוב האמון של הסב במוסדות האיטלקיים. "פעולות בריונות הן תמיד שגויות - אבל בואו נשים את עצמנו בנעליו של אדם שמאבד באופן טרגי 5 בני משפחה בארץ זרה", הם סיכמו.

"רק דבר אחד חשוב לנו - שאיתן יוכל לחזור לביתה, להיות כאן איתנו, ללא סבל נוסף", אמרה לתקשורת האיטלקית הדודה איה. "הוא גדל בפאביה, הוא דובר איטלקית טוב יותר מעברית. כאן יש לו את חבריו, את בנות דודותיו - שהן כיום כמו אחיות בשבילו. כל יום שחולף יכול לפגוע עוד יותר בילד, שחווה את הבלתי נתפס".

הפרשה מסעירה בימים האחרונים גם את איטליה. "זה ממש אבסורד שילד שסבל ואיבד את הוריו מתמודד עם חטיפה, זה ממש אבסורד. ניכר שבאיטליה יש בעיה של אבטחה ושליטה", אמר מתאו סלביני, מנהיג מפלגת הימין האיטלקית "הליגה הצפונית", שכיהן בעבר כמשנה לראש ממשלת איטליה וכשר הפנים. "אני מקווה שיימצא פתרון בהקדם האפשרי, גם הודות ליחסים המעולים שהיו לנו מאז ומתמיד עם ישראל".