ג'ק כריסטופר סמית', גבר שחור מדרום קרוליינה בעל מוגבלות שכלית, אולץ לעבוד בקפיטריה של אמריקני לבן בשם אדוארדס, במשך יותר מ-100 שעות בשבוע וכל זאת ללא שכר. סמית' שהועסק כעבד בקפיטריה בקונווי שבארה"ב, סבל מהתעללות מילולית ופיזית במשך שנים, אך כעת סיפורו הגיע אל בית המשפט האמריקני, והוא יזכה לפיצוי ענק.

סמית' החל לעבוד בגיל 12 בקפיטריה כמדיח כלים במשרה חלקית. במשך 19 השנים הראשונות בהן עבד, המסעדה נוהלה על ידי בני משפחה אחרים של אדוארדס. ושכרו שולם לו ע"פ חוק. אולם, כאשר אדוארדס השתלט על המסעדה בשנת 2009, סמית' הועבר לדירה הסמוכה למסעדה ונאלץ לעבוד יותר מ-100 שעות מדי שבוע ללא תשלום, כך על פי הפסיקה של בית המשפט.

"אדוארדס ביצע עבודת כפייה על-ידי ניצול המוגבלות האינטלקטואלית של ג'ק ושמירה על ג'ק מבודד ממשפחתו, תוך איום שיעצרו אותו, והתעלל בו בעל פה", נכתב בפסיקה. "סמית' חשש מאדוורדס, שטבל פעם מלקחיים ממתכת בשמן והצמיד אותן לצווארו של סמית', וזאת כשסמית' לא הצליח למלא את המזנון בעוף מטוגן במהירות".

טיגון עמוק (צילום: mashe, Shutterstock)
"טבל פעם מלקחיים ממתכת בשמן והצמיד אותן לצווארו של סמית'" | צילום: mashe, Shutterstock

"אדוארדס גם הצליף בסמית בחגורתו, נתן לו אגרוף והיכה אותו בתבניות מטבח ובנוסף הותיר אותו 'מצולק פיזית ופסיכולוגית'", נטען. אבל סמית גם חשש "מה עלול לקרות אם הוא ינסה להימלט", אמר בשיחה בריאיון לתקשורת. "רציתי לצאת משם מזמן אבל לא היה לי אף אחד שאוכל ללכת אליו. לא יכולתי ללכת לשום מקום. לא יכולתי לראות אף אחד ממשפחתי".

בעקבות סיפורו של סמית', אדוארדס הודה באשמה כי כפה על סמית' לעבוד ללא תשלום, ובית המשפט החליט לפצות את האחרון בכ-273 אלף דולר ולגזור על אדוארדס כ-10 שנות מאסר בגין התעללות. אומנם כעת, בית המשפט לערעורים קבע כי העונש הכלכלי נמוך מדי, והחליט כי הפיצוי הראוי צריך להיות כפול מזה שנקבע בהתחלה כך שבהמשך חויב מנהל הקפיטריה לשלם פיצוי לסמית' בגובה של כ-546 אלף דולר.  

"כאשר מעסיק לא משלם סכומים אלה, העובד סובל מהפסדים הכוללים אובדן של השימוש בכסף בתקופת העיכוב", קבעו בבית המשפט הפדרלי לערעורים. עוד הוסיפו כי ע"פ "הוראת הנזקים" בחוק התקנים לעבודה הוגנת, שבמקרה בו אי-תשלום שכרו של עובד פוגע מאוד ברמת החיים המינימלית של עובד, אז יש לשלם סכום כפול כפיצוי.