קרע במפלגה הדמוקרטית: חברת בית הנבחרים של ארה"ב מטעם מינסוטה, אילהאן עומאר, עוררה השבוע סערה בקרב הדמוקרטים בעקבות ההשוואה שיצרה בין ישראל וארה"ב לחמאס ולטליבאן - וגרמה לשורה של מנהיגים במפלגה לצאת אתמול (חמישי) בהצהרה זועמת על דבריה. בעקבות הגינויים נגד חברת בית הנבחרים המוסלמית, היא החליטה לפרסם הודעת הבהרה, ככל הנראה כדי להרגיע את הרוחות.

בציוץ בחשבון הטוויטר שלה היא העלתה קטע מתוך דיון בקונגרס, שבו שאלה את שר החוץ של ארה"ב אנתוני בלינקן למה האמריקנים מתנגדים להליכים בבית הדין הפלילי בהאג, תוך שציינה שארה"ב וישראל עושות מעשים נפשעים, בדומה לחמאס ולטליבאן. 

"אנו חייבים לדרוש אותה מידה של דין וחשבון ושל צדק לכל קורבנות הפשעים נגד האנושות. ראינו זוועות שהדעת לא סובלת שמתבצעות על ידי ארה"ב, חמאס, ישראל, אפגניסטן והטליבאן", כתבה עומאר בטוויטר.

בתוך כך, יו"ר בית הנבחרים האמריקני ננסי פלוסי וחמישה מנהיגים נוספים מהמפלגה הדמוקרטית פרסמו הצהרה רשמית שמגנה את ההשוואה הקיצונית של עומאר. "ההשוואה בין מדינות דמוקרטיות כמו ארה"ב וישראל לקבוצות העוסקות בטרור כמו חמאס וטאליבן, מקדמת דעות קדומות ומערערת את ההתקדמות לעבר עתיד של שלום וביטחון לכולם", הם הדגישו.

לאחר שעומאר טענה כי הופתעה מהמהלך ונוצר הקרע, היא פרסמה הודעת הבהרה - ובה כתבה כי "השיחה התייחסה לאחריות לאירועים ספציפיים בנוגע לאותם מקרים של בית הדין הפלילי בהאג, ולא השוואה מוסרית בין חמאס והטאליבן לבין ארה"ב וישראל". עוד ציינה כי "לא השוויתי בשום צורה בין ארגוני טרור לבין מדינות דמוקרטיות".