בישראל כבר התרגלו שבמהלך סבבי לחימה ברצועת עזה, התקשורת העולמית מסקרת את האירועים בדרך כלל מהזווית הפלסטינית, מה שמביא למחאה אזרחית רבה למבצעים של צה"ל בעזה. אלא שכמה תמונות מרחבי העולם מראות דווקא תמיכה בישראל של תושבים רבים, ואפילו גם חלקים מהנהגת המדינות. ייתכן שהסיבה לכך נעוצה דווקא בהצלחה הטקטית של חמאס – שבסבב הזה משגר רקטות למרכז הארץ ביתר שאת.

אחד האירועים הבולטים במפגני התמיכה בישראל הוא של קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ. הוא הניף את דגל ישראל מעל לשכתו מאז שחמאס התחיל לשגר רקטות לישראל לפני 4 ימים ביום ירושלים, והוא כינה את השיגורים "ירי ללא הבחנה לעבר אוכלוסייה אזרחית". מפגן תמיכה נוסף הגיע עד ליבשת אמריקה, כשבפנמה הואר בניין הקפיטל בנק בדגל ישראל לאות הזדהות.

דגל ישראל מונף מעל לשכתו של קנצלר אוסטריה
דגל ישראל מונף מעל לשכתו של קנצלר אוסטריה

בשכונה בברלין תושבים מצאו לנכון להניף את דגל ישראל ברחובות לאות תמיכה, ובבלקן בנייני עירייה הוארו בדגל ישראל. בצ'כיה, לפני שעה קלה התקיים בחצר מצודת פראג בהנחיית נשיא צ'כיה, אירוע יוצא דופן של הרמת דגל ישראל על התורן של המצודה בטקס עם חיילי משמר הכבוד. חשוב לציין שמפגני התמיכה האלה קורים לצד הפגנות רבות של ארגונים פרו-פלסטיניים ואחרים נגד ההתקפות של צה"ל ברצועה. ייתכן שמפגני התמיכה הללו הם תגובת נגד לאותן הפגנות. 

הכתבת הגרמנייה שנחלצה למרחב מוגן בשידור חי

ייתכן שאחת הסיבות לכך שהעולם מצליח לראות גם את הזווית הישראלית להסלמה קשורה דווקא לירי של חמאס לאזור המרכז שהתגבר בסבב הזה. הירי לתל אביב גרם לדיפלומטים רבים שגרים בעיר להיכנס פעם אחר פעם למקלטים ולמרחבים המוגנים – והם מתווכים את זה לארצות המוצא.

תושבים בגרמניה מניפים דגל ישראל לאות תמיכה
תושבים בגרמניה מניפים דגל ישראל לאות תמיכה
בניין של עירייה במדינה בבלקן מואר בדגל ישראל
בניין של עירייה במדינה בבלקן מואר בדגל ישראל

מעבר לכך, גם הכתבים המדווחים מישראל ברשתות התקשורת השונות בעולם, מתועדים בשידור חי חווים על בשרם את המציאות הקשה של כניסה למקלטים, גם באמצע הלילה. כך למשל, כתב דני שדיווח ליד סוללת כיפת ברזל ברגע שאשקלון טווחה בטילים נאלץ לנטוש את עמדת השידור בשידור חי ולהיחלץ למרחב מוגן.

דבר דומה קרה לכתבת CNN וגם לכתבת גרמנייה שנמלטה בגלל אזעקה למרחב מוגן. אותה כתבת תיעדה את עצמה גם יוצאת מביתה בתל אביב באמצע הלילה עם הילדים על הידיים כשהיא רצה לחדר המדרגות. אותם כתבים מתראיינים לגבי המציאות הזו בערוצים השונים – ונראה שהמסר הזה מועבר היטב.

אירוע תמיכה בישראל נערך בצ'כיה
אירוע תמיכה בישראל נערך בצ'כיה

מצד שני, חשוב להדגיש כי לבסוף גם התקיפות הישראליות בעזה משודרות ברשתות העולם. כל מגדל שחיל האוויר מפיל בעזה מצולם מעשרות זוויות שונות, וחשוב לדעת שגם התמונות הללו מגיעות לתקשורת העולמית. בינתיים, דיון במועצת הביטחון של האו"ם שאמור היה להתקיים היום נדחה ביוזמת ישראל ובסיוע אמריקני ליום ראשון. בישראל מנסים לדחות אותו עוד כי החשש הוא שייצא משם גינוי משמעותי לתקיפות הישראליות שייתן רוח גבית ללחץ על ישראל להפסיק את המבצע.