יומו השישי של משפט השוטר לשעבר דרק שאובין שדרך על צווארו של ג'ורג' פלויד במשך יותר מ-9 דקות התמקד הלילה (בין שני לשלישי) בשתי עדויות מרכזיות: מפקד משטרת מיניאפוליס מדריה ארדונדו סיפר כי במעצרו של פלויד - שאובין הפר את המדיניות ואת הקוד האתי של המשטרה; רופא החירום שהודיע על מותו של פלויד, ד"ר בראדפורד לנגנפלד, העיד כי סיבת המוות אינה מנת יתר. מדובר בשתי עדויות שמחלישות את טיעוני ההגנה לכך ששאובין ביצע שימוש סביר בכוח בעת המעצר וכי סיבת המוות של פלויד טמונה בשימוש יתר בסמים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מפקד משטרת מיניאפוליס העיד במשפט שדרק שאובין הפר את הכללים ואת הקוד האתי של המשטרה הדורש לשמור על "קדושת החיים" בעת מעצרו הקטלני של ג'ורג 'פלויד בחודש מאי האחרון. "זה לא חלק מההכשרה שלנו, וזה בוודאי לא חלק מהאתיקה והערכים שלנו", אמר המפקד מדריה ארדונדו למושבעים כאשר התובעים ביקשו לערער את טיעוני ההגנה של שאובין.

דרק שואבין, השוטר שהרג את ג'ורג' פלויד
"הפר את כללי המשטרה". דרק שאובין

ארדונדו סיפר שהוא נבהל כאשר כמה שעות לאחר המעצר, ראה לראשונה סרטון של צופה מהצד שבו נראה שאובין - הלבן - כורע על צווארו של פלויד, גבר שחור אזוק כבן 46, יותר מתשע דקות. הסרטון עורר מחאות עולמיות נגד אכזריות המשטרה. ארדונדו, שהפך ב-2017 לאדם השחור הראשון שמוביל את משטרת מיניאפוליס, פיטר את שאובין ואת שלושת השוטרים האחרים שהיו במעצר - יום לאחר מותו של פלויד. "זה היה רצח - לא חוסר בהכשרה", אמר באותה העת.

הלילה אמר ארדונדו שאין זה יוצא דופן שהמשטרה תביא מישהו למעצר למרות שבוצע פשע לכאורה קל כמו במקרה של פלויד, שנחשד כי השתמש בשטר מזויף של 20 דולר לרכישת סיגריות במכולת, ולא היווה איום אלים. התובע ביקש ממנו להסביר למושבעים כיצד שוטרים מקבלים הכשרה מקיפה איך להשתמש בכוח ולהפחית מתחים.

מפקד המשטרה סיפר כי השוטרים נושאים חסמי עורקים והם מאומנים כיצד להשתמש בהם לטיפול בפצעי ירי, הם לומדים כיצד לבצע החייאה, ומקבלים משאפים מיוחדים שבאמצעותם ניתן למנוע במהירות את השפעת מנת יתר של אופיואידים.

"זה מנוגד להכשרה שלנו לשים את הברך ללא הגבלת זמן על אדם אזוק לפרק זמן בלתי מוגבל", אמר, והדהד את עדותו של חוקר הרצח הבכיר ביותר של המחלקה, שכינה את השימוש בכוח של שאובין "לגמרי לא מקובל". שאובין גם לא עשה דבר עם המצב אפילו כשפלויד נותר מחוסר הכרה, במקום להעניק את העזרה הראשונה לפלויד הגוסס, אמר ארדונדו.

בחקירה נגדית, עורך דינו הראשי של שאובין אריק נלסון, גרר את ארדונדו לומר שעברו "שנים רבות" מאז שהוא עצמו עשה מעצר. "אני לא מנסה לזלזל", אמר נלסון. הוא גם הצליח לגרום לארדונדו להסכים איתו כי שימוש בכוח של שוטר הוא לרוב "לא אטרקטיבי".

הרופא שקבע את מותו של פלויד: "ההסבר הסביר ביותר למוות - חנק"

שני פרמדיקים שהביאו את פלויד לבית החולים לאחר מעצרו אמרו לד"ר ברדפורד לנגנפלד כי הם ניסו להפעיל מחדש את ליבו של פלויד במשך כחצי שעה ללא הצלחה. ד"ר לנגנפלד, רופא חירום, העיד כי הוא השתלט על הטיפול בפלויד. לשאלת התובע ג'רי בלקוול אם הפרמדיקים ציינו כי הם חושדים במנת יתר של סמים או בהתקף לב, אמר לנגנפלד כי הם לא עשו זאת, דבר המצביע רק על כך שליבו של פלויד הפסיק לפעום וכי ייתכן שהיה עיכוב בתחילת מאמצי החייאה.

"ידוע כי כל פרק זמן שהמטופל חווה דום לב ללא החייאה מיידית מקטין באופן ניכר את הסיכוי לתוצאה טובה", אמר לחבר המושבעים. בדיקות רפואיות הביאו את לנגנפלד לחשוב כי אין זה סביר שפלויד לקה בהתקף לב, אמר למושבעים. ההסבר הסביר ביותר, אמר הרופא, היה חנק. בסרטונים ממעצרו של פלויד עולה כי שאובין החזיק את ברכו על צווארו של פלויד במשך יותר משלוש דקות לאחר שנראה היה כי פלויד הפסיק לנשום, ואף אחד מהשוטרים במקום לא ניסה לתת טיפול עזרה ראשונה לפלויד.